Regióny Trnava Hlohovec Top

AKTUÁLNE Veľký výsluch bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského! Na krku má ďalšie obvinenie

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

LEOPOLDOV – Trestné stíhanie mocných pokračuje! Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry si tentokrát zobrali na mušku bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského. Zoznam.sk zistil, že mu koncom minulého týždňa vzniesli v poradí už druhé obvinenie.

 

Podľa informácií Zoznam.sk sa pred malou chvíľou, presne o dvanástej hodine začal veľký výsluch obvineného bývalého šéfa SIS. Ten má súvisieť práve s najnovším obvinením, ktoré mu elitní policajti NAKA doručili koncom minulého týždňa. „Áno môže potvrdiť, že minulý týždeň bolo pánovi Vladimírovi Pčolinskému vznesené obvinenie z prečinu podplácania. Ide o skutok z roku 2020, ale viac sa už v tejto chvíli vyjadrovať nebudem,“ povedal pre Zoznam.sk advokát Ondrej Urban, ktorý prevzal zastupovanie Pčolinského v tejto trestnej veci. Advokáta sme oslovili krátko predtým, ako vstúpil do väznice v Leopoldove. Práve za múrmi tejto väznice v týchto chvíľach Vladimíra Pčolinského, za prítomnosti vyšetrovateľa NAKA a jeho advokátov vypočúvajú. Pčolinský je v leopoldovskej väznici od začiatku marca 2021, kedy o jeho väzobnom stíhaní rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

 

Prvé obvinenie bývalého šéfa SIS

Vladimíra Pčolinského zadržali ešte ako riaditeľa Slovenskej informačne služby. Stalo sa to skoro ráno vo štvrtok 11. marca 2021, keď do jeho bytu vtrhlo zásahové komando. Šéfa SIS Riaditeľa SIS obvinili z korupcie. Proti Vladimírovi Pčolinskému vypovedá Boris Beňa, ktorý bol po jeho boku prvým námestníkom SIS, ale aj Ľudovít Makó. Boris Beňa to vo svojej výpovedi opísal takto.

“…prišiel (Makó, pozn. red.) do budovy SIS a pri rozhovore sa pýtal, či SIS spravodajsky rozpracováva osobu Zoroslav Kollár, pretože je to jeho kamarát, s ktorým má dobrý vzťah, a tiež povedal, že Zoroslav Kollár vie o tom, čo mu hrozí, a pripravuje sa jeho zadržanie zo strany NAKA, a že vie aj v súvislosti, s akým jeho konaním má byť toto zadržanie uskutočnené, a povedal tiež, že toto Kollárovi až taký problém nerobí, pretože vie, ako bude vypovedať,“ vypovedal Beňa pred vyšetrovateľom NAKA. Ďalej opísal, že Kollár by bol rád, ak by ho nerozpracovávala SIS, za čo bol ochotný aj zaplatiť. Pčolinský to mal prijať.

 

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Peniaze v hotovosti mal odovzdať dva týždne po tomto stretnutí Ľudovít Makó v obálke Borisovi Beňovi. V obálke bolo podľa svedeckých výpovedí 40-tisíc eur v 100 a 200 eurových bankovkách. Beňa mal potom s obálkou prísť do kancelárie riaditeľa SIS Pčolinského a ten mal peniaze rozdeliť na polovicu. Jednu mal odovzdať Beňovi, druhú si mal nechať. Zoroslava Kollára po tom prestala Slovenská informačná služba odpočúvať.