Regióny Trnava

Areál vodárne v Trnave by mohol byť prístupnejší verejnosti

Vodárenská veža v Trnave. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

TRNAVA – Jedna z dominánt Trnavy, národná technická pamiatka vodárenská veža architekta Emila Belluša by sa mala stať prístupnejšou verejnosti. Trnavská vodárenská spoločnosť (TAVOS) zvažuje podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Vladimíra Púčika možnosti sprístupnenia časti zhruba päťhektárového areálu, ktorý je jej ochranným pásmom. Na myšlienke spoločnosť spolupracuje s radnicou.

 

V blízkom čase plánuje TAVOS pod vodojemom revitalizovať zeleň. “Sú tam stromy, ktoré je nutné odstrániť, nahradíme ich novými, vhodnými do daného prostredia,” povedal Púčik pre TASR. Pozornosť chcú venovať aj nefunkčnému bazénu. Areál by mal byť podľa jeho slov prístupný v prvom rade školským exkurziám, ktorým by vodári chceli priblížiť princípy fungovania systému, ktorý vodou zásobuje mesto a okolie už sedem desaťročí. Možnosť výstupu na vežu pre verejnosť zatiaľ Púčik nevedel potvrdiť, dôvodom je hlavne bezpečnosť. TAVOS vodojem vysoký 50 metrov Trnavčanom už sprístupnil asi pred desiatimi rokmi, avšak po krátkom čase možnosť vyšliapať do výšky a pozrieť si mesto z tejto perspektívy musel zastaviť.

Vodárenská veža s vodojemom, čerpacou stanicou, bazénom a areálom bola postavená v rokoch 1942 až 1944, funguje od roku 1954. Stavba podľa odborníkov patrí spolu s Kolonádovým mostom v Piešťanoch a budovou Generálnej prokuratúry v Bratislave k tomu najlepšiemu, čo architekt Belluš na Slovensku vytvoril. Most i vodáreň sa umiestnili v prvej pätnástke súťaže České a slovenské stavby storočia 1918 – 2018, ktorú vyhlásili komory stavebných inžinierov SR a ČR pri príležitosti 100. výročia vzniku spoločného štátu. Zhruba desaťročie je veža vo večerných hodinách osvetlená modrastou farbou. Osvetlenie vtedy zavŕšilo projekt obnovy objektu, keď TAVOS opravil exteriér veže a zmenil farebnosť fasády.