Trnava Top

Brutalita tínedžerov v Hlohovci nemá obdoby! Policajti avizovali prvé opatrenia

bitky, skupina, násilie
Policajti vyšetrujú brutálne bitky mladíkov v Hlohovci. Zdroj: FB PZ TT

HLOHOVEC – Brutálne bitky v Hlohovci pokračujú napriek tomu, že hlavný aktér sedí vo väzobnej cele. Policajti v meste vykonávajú rozsiahle kontroly a šíria prevenciu. Apelujú na mladistvých, aby s takýmto konaním ihneď prestali. 

 

Koncom mája sa na sociálnych sieťach rozšírilo ohavné video. Len 21-ročný Mário na záberoch brutálne ubil za bieleho dňa v centre mesta 40-ročného muža. Rozdával mu kopance hlava, nehlava a to aj napriek tomu, že neznámy muž upadol do bezvedomia. 40-ročný Hlohovčan, ktorý sa stal jednou z mnohých obetí miestnych bitkárov skončil podľa informácií TV Markíza s vážnymi zraneniami v nemocnici, po ošetrení ho na vlastnú žiadosť prepustili. Útočníka policajti zadržali krátko po incidente a obvinili spolu s ďalšími troma páchateľmi z prečinu výtržníctva a ublíženia na zdraví. Mladík sa pomerne rýchlo postavil pred sudcu Okresného súdu v Trnave a aktuálne sedí vo väzbe. Mário mal podľa informácií TV Markíza už dva roky organizovať v meste stretnutia 14 až 25 ročných ľudí, ktorí si medzi sebou nacvičovali bitky, ostatní skandovali a celé si to nakrúcali na mobilné telefóny. Niektorí z tínedžerov mali byť dokonca k bitkám pod rôznymi vyhrážkami prinútení. Ruvačky sa vyznačovali väčšou brutalitou, ako v ringu MMA, obeťou chladnokrvných útočníkov sa stal aj 13-ročný Milan, ktorého napadlo 7 členov hlohovského gangu.

Primátor: Toto besnenie sa musí skončiť

K alarmujúcej situácii v Hlohovci sa v tom, čase vyjadril aj samotný primátor, „TOTO BESNENIE V NAŠICH ULICIACH SA MUSÍ SKONČIŤ, SPOLUPRACUJEME S POLÍCIOU!“ adresoval bitkárom na sociálnej sieti. „Keď som dostal prvé video z organizovanej uličnej bitky v Hlohovci, nechcel som veriť vlastným očiam. Okamžite som na druhý deň ráno zvolal krízovú poradu s náčelníkom Mestskej polície a šéfom Obvodného oddelenia Policajného zboru SR a požiadal ich, aby tento problém intenzívne riešili,“ napísal 1. júna primátor mesta Miroslav Kollár. „Rozumiem, že zápasy MMA sú dnes možno najpopulárnejším “športom” u časti mladej generácie, ale tie sa majú odohrávať v ringu medzi trénovanými športovcami,“ dodal zástupca mesta s tým, že verí, že vďaka zosilnenej prítomnosti polície v uliciach sa podarí tieto skupiny násilníkov v krátkom čase rozložiť.

Policajti – šírime osvetu

Hlohovskí muži zákona sa podľa svojich vyjadrení naozaj snažia násilie v meste eliminovať. „V súvislosti s bitkami v meste Hlohovec polícia aj v spolupráci s mestom Hlohovec, mestskou políciou a aj s pracovníkmi školstva, prijala viaceré opatrenia,“ napísali v stredu na sociálnej sieti. V uliciach mesta podľa vlastných slov posilnili výkon služby. Viaceré hliadky sa počas víkendu  zamerali na vytipované podniky a pohostinstvá. Okrem prevádzok si policajti preverili aj ďalšie miesta, kde sa mládežníci často stretávajú ako námestie, okolie Váhu a miestny skatepark. „Počas kontrol podrobili policajti osoby do 18 rokov dychovým skúškam na alkohol. Práve v skateparku mal pozitívnu dychovú skúšku 17 ročný tínedžer, ktorý mal v dychu 0,35 mg/l čo je v prepočte 0,73 promile,“ informovali s tým, že policajtom mladík povedal, že si alkohol doniesol z domu. Napriek tomu prípad opitého tínedžera predložia policajti v najbližších dňoch mestu Hlohovec na ďalšie konanie.

DETSKÁ ŠIKANA v Miloslavove: Na internete sa objavujú ďalšie ŠOKUJÚCE videá

V záujme ochrany detí a mládeže chcú v nastávajúcich dňoch posilniť aj osvetu na školách. Po dohode so zástupcami škôl navštívia najmä základné školy a aj odborné učilištia. „V tomto prípade už nejde len o drobné výtržnosti, ale o bitky, ktoré končia vážnymi zraneniami,“ konštatujú strážcovia zákona.  „Aj touto cestou chceme apelovať na rodičov detí, aby venovali vyššiu pozornosť voľnočasovým aktivitám svojich ratolestí. Bitky, ruvačky, výtržnosti sú v tomto rozmere kvalifikované ako násilné a úmyselné trestné činy a z pohľadu veku tínedžerov, sú školáci už trestnoprávne zodpovední za svoje konanie a správanie,“ doplnili policajti.

Aké tresty  im hrozia?

Mladistvým podľa Trestného zákona možno uložiť trest povinnej práce, peňažný trest, trest prepadnutia veci, trest zákazu činnosti, trest vyhostenia, ale aj trest odňatia slobody a teda pobyt za mrežami. „Trestné sadzby odňatia slobody sa u mladistvých znižujú na polovicu za dodržania podmienky, že horná hranica zníženej sadby nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica dva roky,“ objasnila polícia s tým, že ak mladistvý spáchal obzvlášť závažný zločin a miera závažnosti takého zločinu je mimoriadne vysoká, môže súd uložiť trest odňatia slobody nad sedem rokov až do pätnásť rokov.

Okrem trestov možno mladistvým, uložiť aj ochranné alebo výchovné opatrenie. Ich ukladaním sa sleduje hlavne pozitívny vplyv na duševný, mravný a sociálny vývoj mladistvého, čím sa má na jednej strane chrániť mladistvý pred škodlivými vplyvmi a na strane druhej spoločnosť pred kriminalitou. „Výchovné a ochranné opatrenia majú napomôcť vyriešeniu životnej situácie mladistvého, ktoré ho mohli viesť k spáchaniu činu a pozitívnou formou ho motivovať k vedeniu slušného spôsobu života za súčasného odčinenia škôd, ktoré činom spôsobil,“ zhrnuli policajti.