Regióny Trnava Galanta

Čistému dňu v Galante je koniec. Nahradilo ho centrum sociálnych služieb, venovať sa bude aj “novodobým” diagnózam

Zdroj: SITA/Martin Havran

GALANTA – Centrum sociálnych služieb otvoril dnes Trnavský samosprávny kraj v priestoroch bývalého resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Jeho súčasťou je špecializované zariadenie pre ľudí s „novodobými“ diagnózami, ďalej rehabilitačné stredisko, služby sociálneho taxíka a školiace stredisko pre zamestnancov v sociálnych službách. Centrum sociálnych služieb bude satelitným zariadením Domova sociálnych služieb (DSS) pre dospelých v Zavare.

 

Trnavský župan Jozef Viskupič pri slávnostnom otvorení centra povedal, že samosprávny kraj každý rok navyšuje finančné prostriedky určené na poskytovanie kvalitných sociálnych služieb, rozširovanie kapacity zariadení a rozširovanie spektra sociálnych služieb. Otvorenie nového Centra sociálnych služieb v Galante je podľa neho dôkazom, že krajskej samospráve v tejto oblasti „ide karta“. Na otvorení nového zariadenia sa zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Špecializované zariadenie bude dennou formou pomáhať klientom s Parkinsonovou alebo Alzheimerovou chorobou, sklerózou multiplex, svalovou dystrofiou a ďalšími diagnózami. Jeho kapacita bude podľa Anny Pavlovičovej z DSS Zavar zatiaľ desať klientov. Rehabilitačné stredisko bude zasa ambulantnou formou poskytovať služby ľuďom, ktorí sú na tento druh pomoci odkázaní, aj v tomto prípade je kapacita desať ľudí. Prepravnú službu, nazývanú tiež sociálny taxík, budú môcť využívať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Kauza Čistý deň

Nezisková organizácia Čistý deň pôvodne využívala dva objekty v Galante, ktoré sú majetkom Trnavského samosprávneho kraja. Krajskí poslanci v júni 2018 rozhodli o ukončení prenájmu jednej budovy a ukončení výpožičky druhej budovy. Budovu z prenájmu neziskovka vrátila, vypožičanú vrátiť odmieta. Samosprávny kraj sa jej vrátenia dožaduje súdnou cestou, využiť ju chce ako zariadenie pre seniorov.

Čistý deň poskytoval resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová otvorila kauzu sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V marci 2018 prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.