Regióny Trnava

Do ulíc Trnavy sa vrátia zdieľané elektrobicykle, bude ich o desiatky viac

Zdroj: arboriabike.sk

TRNAVA – Mesto Trnava kúpilo ďalších 38 elektrobicyklov, ktoré budú v novej sezóne zaradené do systému zdieľaných bicyklov. Zaplatilo za ne z vlastného rozpočtu 58 tisíc eur. Záujemcovia tak budú mať od marca k dispozícii spolu už 118 elektrobicyklov. Na stanovištia sa po zimnej prestávke podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej vrátia postupne v týždni od 2. do 6. marca.

 

Minulý rok využívalo zdieľané bicykle približne dvetisíc registrovaných používateľov, bicykle si za sezónu požičali viac ako stotisíckrát. „Zvýšenie počtu bicyklov pomôže k tomu, aby boli dostupnejšie, preto aj tento rok očakávame o ne veľký záujem,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.

Mestské elektrobicykle si môže požičiavať každý človek nad 18 rokov, ktorý sa do systému zaregistruje. Vstupný poplatok je stanovený na 20 eur, slúži ako kredit v prípade využívania platených výpožičiek. Požičanie bicykla je na prvých pätnásť minút zadarmo, po ich uplynutí je spoplatnené podľa cenníka. Základnou myšlienkou zdieľania bicyklov je poskytnúť ľuďom rýchlu dopravu v rámci Trnavy tak, aby čo najmenej zaťažovali dopravnú infraštruktúru. Cyklisti už majú v Trnave k dispozícii pomerne dobrú sieť cyklochodníkov, ktorú samospráva každý rok rozširuje.

V Trnave je vytvorených niekoľko desiatok staníc, do ktorých môžu cyklisti elektrobicykle po jazde vrátiť bezplatne. Odstaviť ich je však možné kdekoľvek na verejne prístupnom mieste, v takomto prípade je vrátenie mimo stanice spoplatnené čiastkou 50 centov. Systém zdieľaných elektrobicyklov v Trnave je nastavený na krátkodobý presun po meste. Výpožička bicykla do jednej hodiny stojí maximálne jedno euro. Naopak, systém nie je vhodný pre turistov alebo príležitostných návštevníkov mesta, pretože podmienkou využívania elektrobicyklov je podpísanie zmluvy.