Regióny Trnava Top

DRAKONICKÉ TRESTY zrejme neskončili. Súd poslal farmára za mreže na 16 rokov za tri rastliny marihuany

Miloslav Weizer a ilustračná foto marihuany. Zdroj: screen TV Joj, TASR

POTÔNSKÉ LÚKY – Vyzerá to tak, že najnovšie schválená reforma, ktorá mala znížiť drakonické tresty za marihuanu sa míňa svojmu účinku. Dokazuje to aj prípad 62-ročného farmára Miloslava Weizera z malej dedinky v okrese Dunajská Streda. Tomu Okresný súd v Trnave vymeral za tri rastliny s obsahom THC 16 rokov za mrežami, ako aj trest prepadnutia majetku. Jeho rodina sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva. 

 

Po prípade mastičkára Jozefa Šipoša, ktorý si za mrežami za výrobu konopných mastí odpykáva rovnaký trest ako za vraždu, či Roberta Džunka, ktorému chcel súd napariť 12 rokov za to, že ho policajná hliadka dvakrát odchytila s marihuanou, advokát Igor Ribár obhajuje ďalšieho klienta obžalovaného z výroby a predaja drog. Reč je o 62-ročnom farmárovi Miloslavovi, ktorý si na svojej záhrade posadil 11 rastlín konope. Podľa svojej manželky si z rastlín chcel vyrobiť fénixove slzy, ktoré mu mali pomôcť pri liečbe chronickej obštrukcie pľúc a vysokého krvného tlaku.

14. apríla si Miloslav vypočul nemilosrdný verdikt Okresného súdu v Trnave, ktorý hovorí o treste 16 rokov za mrežami a prepadnutí majetku. Voči tomuto rozsudku sa prostredníctvom advokáta odvolal. Údajne tak urobil aj samotný dozorový prokurátor, ktorému sa trest naopak zdal mierny. Pre Miloslava bude zrejme žiadať 19 rokov odňatia slobody. „My sme sa snažili poukázať na to, že si vyrábame zločincov,“ povedal k prípadu advokát Igor Ribár s tým, že keby pána Weizera súdili v roku 2015, pri tej istej úprave, ktorú máme dnes, dostal  by tri roky.

Ilustračná foto. Zdroj: KR PZ KE

Chcel vyrábať kvapky, súdia ho ako drogového dílera

Pán Miloslav si na záhrade posadil semiačka konope, z ktorých mu v skleníku vyrástlo 11 rastlín. Tieto policajti pri prehliadke zozbierali a poslali na expertízu. Nemožno opomenúť, že Miloslavovi priťažilo aj to, že mu pri kontrole zaistili staršiu prerobenú zbraň. „Popritom mal skutok nedovoleného ohrozovania, za to, že na farme mal prerobenú staršiu zbraň, tam bola sadzba tri roky, bez nej by dostal „len“ 15,“ konštatuje Weizerov obhajca.

Konope následne podľa právnika obžalovaného sušili v drogových laboratóriách s ideálnymi podmienkami. „V podstate v živej rastline nemáte THC, je tam THCA, ktoré sa chemickou reakciou premení na THC pri určitej teplote,“ vysvetľuje Ribár s tým, že Miloslav by zrejme Fénixove slzy vyrábal zo živých rastlín, no policajti ich napriek tomu vysušili. „V ôsmich rastlinách nezaznamenali koncentráciu THC (poz. red. vyššiu ako 2%),“ uvádza ďalej. Avšak po profesionálnom dosušení v drogovom laboratóriu znalci napokon v ostatných troch rastlinách hladinu THC zaznamenali. Pričom tolerovanú hranicu prekračovala o 2%. „Bez laboratória by to nedosiahol. Jednak by ani tú sušinu nerobil, avšak to súd neuznal a označil iba za tvrdenie pána Weizera,“ dodáva Ribár.

Ďalšieho pochybenia sa podľa slov advokáta znalci dopustili pri vážení sušiny, „Semená a stonky pri vážení neodstránili, čím mu umelo navýšili hmotnosť,“ argumentuje. „Na konci dňa nepozerali na to, že by mal jednu sušinu, ale vyhodnotili to ako jedenásť sušín samostatne. Keby mu urobili priemernú vzorku zo všetkých tých jedenástich rastlín dokopy, tak by bol beztrestný.“

Miloslav Weizer a ilustračná foto marihuany. Zdroj: screen TV Joj, TASR

Iné mesto, iná cena drog

Nato, aby znalci zistili predajnú cenu zabavenej drogy, sušinu vynásobia „trhovou cenou“, tá sa však mení v závislosti od miesta a času kedy bol predaj vykonaný. Sušinu, ktorú v laboratóriách z Miloslavových troch rastlín s obsahom THC vyrobili, kriminalisti podľa Ribára ohodnotili na 26 900 eur. Pričom, keby to bolo o 300 eur menej, trest by sa pohyboval v hranici desať rokov bez prepadnutia majetku. „Pracovníčka, ktorá zbiera informácie o predajných cenách z policajných výsluchov stanoví najnižšiu a najvyššiu cenu drogy, (poz. red. v tomto prípade gramu marihuany) za štvrťrok a na základe toho sa sušina ohodnotí,“ vysvetľuje právnik. Tým pádom však dochádza k tomu, že zatiaľ čo v Trnave znalci ohodnotili gram marihuany na 10 eur, najmä kvôli seredskej drogovej povesti, tak v Bratislave stanovia cenu na päť, čo zaváži aj pri výške trestov. „Vy keď by ste vypovedali, že predávate drogu a potvrdia vám to svedkovia, tak musia aplikovať tú cenu, ktorú poviete, čiže ak by pán Weizer povedal, že to predal dvom ľuďom po päť eur, tak dostane desať rokov bez prepadnutia majetku,“ konštatuje jeho advokát, ktorý na začiatku spomenuté prípady a rovnako aj ten Weizerov považuje za justičný omyl. „U nás sa mení závažnosť trestu v mieste a čase, čo je neprístupné v právnom štáte. To máte ako keby ste za vraždu raz skončili beztrestne a raz by vás odsúdili na 25 rokov,“ myslí si Ribár.

Majetok manželov Weizerovcov súdy nateraz zablokovali. Hrozí, že prídu o rodinnú farmu, dom, účty aj auto. O tom, či ich vlastníctvo definitívne prepadne štátu, rozhodne až Krajský súd. Podľa Miloslavovho advokáta má jeho klient vo väzbe sebadeštruktívne sklony a to z dôvodu, že „Ak by sa zabil, tak sa zastaví konanie a majetok ostane deťom a manželke,“ opisuje právnik.

Manželia Weizerovci sa obrátili aj na poslancov, ktorým adresovali list. Majú v pláne prípad dohnať pred Najvyšší súd a odtiaľ do Štrasburgu. Poslednú nádej vidia aj v plánovanej novele ministerky Kolíkovej, podľa ktorej by pán Weizer dostal 2 až tri roky.