Trnava Hlohovec

Folklórne slávnosti v Červeníku pripomenú aj Deň úcty k poľnohospodárom

Ilustračné foto. ZDROJ: fb SDK

ČERVENÍK – V poradí už 57. ročník slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať v prvý augustový víkend. Od piatka (4. 8.) privíta obec pri Hlohovci stovky folkloristov, ktorí sa predstavia na viacerých pódiách. Informuje o tom organizátor Trnavské osvetové stredisko (TOS).

 

Prvý deň sa začne Verešvárskou svadbou a koncertom Štefana Šteca v amfiteátri. Po nich sa otvorí Verešvársky tanečný dom, kde záujemcov budú členovia folklórneho súboru Hornád učiť čardáš zo Zemplína a Holubku zo Zakarpatia. V sobotu (5. 8.) sana pódiu Pri zvonici vystriedajú folklórna skupina Cífer, dychové hudby, folklórna skupina Trnavčan a miestni mladí hudobníci. Štartovať tam bude aj 41. ročník Behu zdravia ulicami Červeníka. V amfiteátri dostanú popoludní priestor detské folklórne súbory, večer bude patriť folklórnemu muzikálu Veci čo sa dejú v podaní súboru Hornád z Košíc.

Oslava Medzinárodného družstevného dňa

Nedeľa býva oslavou Medzinárodného družstevného dňa. Galaprogram pri príležitosti Dňa úcty k poľnohospodárom sa začne v podvečer v amfiteátri pod názvom Gazda náš, gazda náš, dajže nám oldomáš a predstavia sa miestne skupiny Verešvaranček, Verešvaranka, Verešvaran, tiež Muzika Heskovci, Malí a Mladí huslisti z Červeníka. Vystúpi aj Máj z Piešťan, košický Hornád a dychová hudba Hanačka z Břestu. Obcou pred galaprogramom prejde krojovaný sprievod.

Účastníkov folklórneho festivalu bude vítať jarmok ľudových remesiel a v miestnom múzeu expozícia Dedičstvo predkov. V piatok v ňom predstavia aj publikácie Verešvárske dedičstvo a Cifruvaní Cíferané. Spoluorganizátormi podujatia sú obec Červeník, COOP Jednota Trnava SD, Trnavský samosprávny kraj, Dolnopovažské združenie Pramene a Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a koná sa pod záštitou predsedu TTSK.