Regióny Trnava Piešťany

Fontána Príbeh Váhu potrebuje obnovu: Piešťany plánujú 100-tisícovú investíciu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

PIEŠŤANY – Po 16 rokoch od inštalácie na Námestí slobody v Piešťanoch potrebuje tamojšia ústredná veľkoplošná fontána s názvom Príbeh Váhu rozsiahlu rekonštrukciu. Radnica podľa PR Veroniky Bardíkovej počíta s nákladom viac ako 100.000 eur na potrebné zásahy.

“Pôsobením počasia, upravovanej vody vo fontáne, ale aj zlým konštrukčným riešením spojov sa odtrhla väčšia časť obkladu a dlažby od betónovej konštrukcie spolu s hydroizoláciou. V súčasnom stave nie je možné tieto prvky znovu osadiť,” uviedla. Prasknuté a poškodené sú prívodné rúrky s vodou, ktoré spôsobovali trvalé podtekanie dna a podesty fontány. Otázny je aj stav odpadového potrubia pod fontánou. Práce by mali trvať najmenej štyri mesiace.

Fontánu osadili v roku 2007, autormi návrhu fontány sú Bohuslav Pernecký, Anna Pernecká, Marianna Bogyová a Denisa Krupová. Integrálnou súčasťou výtvarného konceptu fontány je dielo Dušana Králika Vtáčí ostrov. Toto drevené pódium tiež potrebuje obnovu. Mesto má v tradícii nazývať svoje fontány zaujímavými názvami, okrem Príbehu Váhu návštevníci môžu v centre nájsť aj skákajúcu fontánu Príbeh prameňov, známa je fontána Barlolámač, pred kinom Fontána sa nachádza Chlapec s rybami a fontána Kvet Victoria Regia je na Staničnej ulici.