Regióny Trnava Top

FOTO Trnavské sídlisko čaká neuveriteľná premena: Nové návrhy vás dostanú!

Hlboká ulica. Zdroj: odkazprestarostu.sk / begus

TRNAVA – Niektorým Trnavčanom sa črtá lepší a modernejší život. Premenu sídliska Družba im môžu závidieť mnohí. Mesto im pretvorí tri dvory medzi panelákmi na Tehelnej a Hlbokej ulici na nepoznanie. Dokonca zveľadia aj miesta pred bytovkami.

 

Priestor medzi bytovkami dostane novú ,,fasádu”. Poslúži miestnym obyvateľom na relax a voľnočasové aktivity. Prostrediu by mala dodať atraktivitu zeleň, ktorá bude hýriť farbami podľa ročných období.

Obnova očarí nielen miestnych, ale aj okoloidúcich. Prví obyvatelia socialistického sídliska by svoj domov už dávno nespoznali. O vymoženostiach dnešnej doby mohli iba snívať. Ich deti sa tam hrávali na betóne, v horúčavách, po daždi aj v blate, bez kúska tieňa a zelene, kde-tu rástla burina. Priestor na bezpečné hry sa nenašiel. Preto sa rodičia vtedy rozhodli po známosti zohnať semienka trávy, stromčeky a sadili kde sa dalo. Časom pribudli asfaltové plochy či pieskovisko. Keď deti vyrástli, priestor začal pomaly chátrať. Odvtedy prešlo približne 35 rokov. Druhá generácia obyvateľov sa tak dočká toho, čo v detstve nemali.

Priestor na hry

Rozloženie bude vo všetkých troch dvoroch rovnaké. Odlíšia sa len umiestnením niektorých prvkov. ,,Mala by sa uskutočniť aj reorganizácia dopravy – spomalenie hlavnej komunikačnej osi spájajúcej ulice Starohájsku a Bučiansku a vytvorenie verejného mikropriestoru – piazetty v strede, s ponechaním prejazdu pre bezpečnostné zložky,” uvádza mesto Trnava. V priestoroch dvorov pribudne zeleň, ktorá bude myslieť aj na životné prostredie. V projekte Ateliéru Duma sa počíta aj s vegetačnou strechou.

Nebudú chýbať oddychové miesta, ale aj tie športové. ,,Mamičky budú dohliadať na dvorné hry svojich detí v prostredí, kde môžu ticho relaxovať v tieni stromov alebo participovať na oddychových aktivitách susedov a susediek pri grile, v komunitnej knihovni, na pestovateľskom záhone alebo športových hrách,” vysvetlilo mesto.

Pojem družba tak po rokoch zmení svoj význam. ,,Obyvatelia sa už nebudú združovať preto, aby upravili okolie domov, ale preto, lebo budú mať na združovanie vytvorené príjemné podmienky,” uzavrela Trnava. Ako dodala pre Zoznam.sk hovorkyňa Trnavy Veronika Majtánová, projekt by chceli začať zrealizovať budúci rok. Pozrite si, ako má vyzerať rekonštrukcia sídliska Družba. Trnava spolu s vizualizáciou zverejnila aj popisky, ktorými sa snaží navodiť atmosféru miesta.

Nový život

Súčasťou projektu budú aj nádvoria. Zdroj: Atelier DUMA – livinggardens