Regióny Trnava Galanta

Galanta spúšťa prvý ročník participatívneho rozpočtu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

GALANTA – Galanta sa pridáva k mestám, ktoré chcú prostredníctvom participatívneho rozpočtu (PR) umožniť občanom podieľať sa na rozhodovaní o použití časti verejných financií. Na jeho prvý ročník je vyčlenených 25.000 eur, o ktorých rozhodnú Galanťania. Informovala o tom hovorkyňa radnice Mária Kilácskóová.

“Vytvárame nový priestor pre občianske aktivity, návrhy a riešenia s cieľom zvýšiť kvalitu života v našom meste,” uviedla. Úvodným krokom bude verejné stretnutie širokej verejnosti, ktoré sa uskutoční 24. apríla o 15.00 h vo veľkej zasadacej miestnosti mestského úradu. Tam chcú predstaviť projekt občanom, vysvetliť jeho fungovanie a motivovať ich, aby prichádzali s nápadmi na zlepšenie fungovania mesta a komunity.

“PR je ďalším zo spôsobov, ako môžeme pomôcť meniť svoje okolie zapojením občanov Galanty do rozhodovacích procesov. Prvý ročník začíname s menším balíkom peňazí, ale v prípade záujmu v budúcnosti určite nájdeme prostriedky na zvýšenie financií,” dodal primátor Peter Kolek. Projekty môžu mať charakter jednoduchej zmeny verejného priestoru, môžu podporiť kultúrne, športové, sociálne, environmentálne alebo akékoľvek iné komunitné podujatia či služby pre obyvateľov mesta. Zapojiť sa môžu fyzické osoby, občianske združenia alebo neziskové organizácie. Hlasovanie o návrhoch projektov následne prebehne kombináciou dvoch hodnotení s rôznou váhou – elektronickým hlasovaním (60 percent) a verejným zvažovaním (40 percent). Verejné zvažovanie predstavuje hodnotenie, v rámci ktorého jednotlivé návrhy projektov navzájom posudzujú samotní predkladatelia. Na elektronickom hlasovaní sa môže zúčastniť držiteľ aktívnej karty obyvateľa mesta Galanta – GalaKARTY.