Regióny Trnava Hlohovec

Hlohovec: Poslanci nevyhoveli protestu prokurátora

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Zdroj: TASR / Andrej Galica

HLOHOVEC –  Poslanci Mestského zastupiteľstva v Hlohovci nevyhoveli na pondelkovom (31. 5.) zasadnutí protestu prokurátora k nezákonnosti aprílovej voľby hlavného kontrolóra mesta Hlohovec. Poslanci vtedy zvolili Petra Marona, ktorý získal deväť hlasov, protikandidátka Ľubica Schottertová dostala osem hlasov. Podnet na prokuratúru podala neúspešná kandidátka.

 

“Namietala zvýhodnenie zvoleného kandidáta pre hlasovanie jeho manželky ako poslankyne, ktorá tak učinila napriek oznámeniu osobného záujmu, čo menovaná neúspešná kandidátka považuje za závažné porušenie verejnej súťaže a za konflikt záujmu,” informuje v proteste prokurátor Jozef Kleiman z Okresnej prokuratúry Trnava.

Neúspešná kandidátka tým poukazovala na hlasovania poslankyne Antónie Maronovej. “Pred samotným hlasovaním iba oznámila možný konflikt záujmov, avšak hlasovania sa nevzdala. V tejto súvislosti je potrebné mať za to, že takýmto konaním – t. j. hlasovaním, prišlo k nezákonnému postupu, ktorý vzhľadom na tesný výsledok hlasovania v druhom kole voľby má vplyv aj na zákonnosť celého priebehu voľby hlavného kontrolóra. Podľa ústavného zákona verejný funkcionár nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom,” uviedol prokurátor.

Maronová porušenie zákona odmieta. “V zmysle ústavného zákona som si riadne splnila jedinú zákonom uloženú povinnosť oznámiť orgánu svoj osobný záujem, a to som pred hlasovaním urobila. Žiadny zákon nezakazuje poslancom MsZ v takomto prípade hlasovať,” tvrdí poslankyňa.

Poslanci pri hlasovaní protestu prokurátora napokon nevyhoveli, keď za aj proti bolo osem poslancov a Maronová sa zdržala. “Jediné, čo ma zaujíma, je to, aby sa voľba uskutočnila v súlade so zákonom. Keďže nebolo predložené iné uznesenie, čo znamená, že MsZ nezaujalo stanovisko k protestu prokurátora v zmysle zákona, zvolávam na budúci pondelok (7. 6.) o 16.00 h zasadnutie zastupiteľstva na túto istú tému. MsZ je povinné prijať stanovisko k protestu prokurátora,” vyhlásil po hlasovaní primátor mesta Miroslav Kollár. Naznačil, že cieľom voľby by mohla byť jeho diskreditácia.