Regióny Trnava

Investori chcú stavať byty pri chránenom parku, aj v sysľom územ

Zdroj: TASR / AP

TRNAVA – Investori chcú v Trnave stavať byty v tesnom susedstve chráneného mestského parku, aj na pozemkoch, kde je zaznamenaný výskyt sysľa pasienkového. Zatiaľ im v tom bráni územný plán, v oboch prípadoch však žiadajú o jeho zmenu v prospech výstavby. O povolení na spracovanie zmeny územného plánu bude rozhodovať Mestské zastupiteľstvo v Trnave v utorok.

 

Bytový komplex Alžbetin park chce investor postaviť hneď vedľa Parku Janka Kráľa, ktorý bol založený ešte v 19. storočí. Pre jeho historickú hodnotu s vysokým počtom veľkých stromov bol pred piatimi rokmi vyhlásený za obecné chránené územie. Investor chce na mieste, kde v minulosti fungovala potravinárska výroba, postaviť tri bytové domy s niekoľkými desiatkami bytov. Vlastníkom areálu je spoločnosť Vetter.

Oveľa väčšie ambície má iný žiadateľ o zmenu územného plánu za severovýchodným obchvatom Trnavy. Na pozemkoch s rozlohou 17,5 hektára chce popri Malženickej ceste postaviť celú novú štvrť nazvanú Nová Kopánka, v ktorej okrem množstva bytov a rodinných domov ráta aj s komplexom škôl od materskej cez základnú až po gymnázium.

Vznikol by tak satelit Trnavy, oddelený od terajšieho mesta práve cestným obchvatom. Problém s výstavbou v tejto lokalite má odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave, ale aj Správa Chránenej krajinnej oblasti Malej Karpaty, pretože územie je domovom sysľa pasienkového. Ide o druh európskeho významu so vzácnym výskytom na Trnavskej pahorkatine.