Regióny Trnava Galanta

Kňazi poskytujú duchovnú starostlivosť v nemocniciach a DSS

Ilustračná foto. Zdroj: archív

TRNAVA / GALANTA – Nemocnica v Galante je nateraz jediná na území Trnavskej arcidiecézy (TA), kde ako dobrovoľníci nastúpili na zdravotnícku výpomoc k pacientom dvaja kňazi. Podľa hovorcu TA Dušana Kolenčíka ďalší šestnásti poskytujú v rámci TA duchovnú starostlivosť o chorých v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb (DSS).

 

TA zatiaľ podľa hovorcu neregistruje inú požiadavku o zdravotnícku výpomoc. Je pripravená vyjsť záujemcom v ústrety v rámci možností. “Záujem o takúto službu pomáhať chorým medzi našimi duchovnými bol, avšak prekážkou bol ich vek. Išlo o starších kňazov, ktorých nechceme vystavovať riziku v súvislosti s COVID-19,” povedal Kolenčík pre TASR. Do Galanty nastúpili vekom mladší kňazi, z ktorých jeden má stredné zdravotnícke vzdelanie.

“So súhlasom lekárov a na požiadanie rodín poskytujú naši duchovní zaopatrenie zomierajúcim a paliatívnym pacientom na uzatvorených oddeleniach,” informoval biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu TA Rudolf Kopinec. V nemocniciach a domovoch sociálnych služieb okrem diecéznych kňazov pomáhajú podľa Kolenčíka aj desiatky rehoľníkov.