Regióny Trnava Piešťany

Konečne dokončili rekonštrukciu horského priechodu Havran v okrese Piešťany

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY – Za 2,5 milióna eur zmodernizoval Trnavský samosprávny kraj úsek cesty II. triedy v dĺžke 4,4 kilometra od intravilánu obce Banka po horský priechod Havran v okrese Piešťany. Rekonštrukcia spojnice medzi Trnavským a Nitrianskym krajom trvala od februára minulého roka, informoval o tom predseda kraja Jozef Viskupič. Na projekt získali prostriedky z eurofondov.

 

“Prejazd z Trnavského do Nitrianskeho kraja cez Piešťany a horský priechod Havran spĺňa parametre modernej komunikácie. Obnovená cesta znesie väčšiu dopravnú záťaž, zároveň je vďaka novým zvodidlám, odvodneniu a stabilizácii svahov oveľa bezpečnejšia. V tomto regióne ide za krátky čas už o druhú významnú eurofondovú investíciu po modernizácii Krajinského mosta,” uviedol Viskupič.

Krajská samospráva mala podľa Viskupiča pôvodne schválené poskytnutie nenávratného finančného príspevku vo výške štyroch miliónov eur pri päťpercentnom spolufinancovaní. “Oproti predpokladu sa cenu rekonštrukcie tohto úseku podarilo znížiť po transparentnej súťaži takmer o polovicu, na 2,2 milióna eur. V priebehu výstavby boli odhalené skutočnosti, ktoré si vyžiadali dodatočné práce. Z toho dôvodu sme požiadali o zvýšenie výdavkov o 227.000 eur, čo nám bolo riadiacim orgánom schválené,” doplnil Viskupič.

Úsek od intravilánu obce Banka po horský priechod Havran je tretím objektom cestnej infraštruktúry, ktorý bol dokončený v okrese Piešťany v roku 2022. Motoristi už využívajú aj obnovený most nad diaľnicou D1 pri Piešťanoch a modernizovanú cestu II. triedy v úseku medzi obcami Sokolovce a Jalšové, ktoré kraj zmodernizoval zo svojho rozpočtu.