Regióny Trnava

Máte staré artefakty po svojich predkoch? V Zavare vymysleli, čo s nimi

Zdroj: FB / Obec Zavar

ZAVAR -V Zavare pri Trnave idú zriadiť Dom tradícií, a tak obec vyzvala obyvateľov, aby prispeli artefaktmi po svojich predkoch. Starosta Lukáš Sochor informoval, že okrem národopisnej časti časť venujú aj slávnym rodákom. Otvorenie plánujú na začiatok septembra.

 

“V obci zatiaľ nemáme priestor, ktorý by pripomínal históriu obce. Odkúpili sme s obecným úradom susediaci rodinný dom, ktorý zostal po zosnulej bývalej učiteľke a zanietenej kultúrnej činovníčke Marte Užovičovej. Verím, že by sa tešila takejto novej náplni domu,” uviedol starosta. Obec sa už pustila do obnovy objektu z rokov zhruba 1890 až 1900, po verejnom obstarávaní na dodávateľa rátajú s nákladom okolo 150 000 eur z obecnej kasy a ďalších 10 000 eur na jeho vybavenie.

V Dome tradícií chcú vystaviť starý nábytok, keramiku, kroje, obrazy, staré pracovné nástroje. Neplánujú však zostať iba pri expozícii, ktorá sa “otvorí raz za rok”. “Preto sme v spolupráci so základnou školou vymysleli pre dlhodobé využitie, že tam budú pracovať rôzne krúžky remesiel ako čipkovanie, vyšívanie, modelovanie,” uviedol Sochor.

Návštevnosť by mala zaručiť aj pamätná izba rodáka, hudobného skladateľa Gejzu Dusíka (1907 – 1988). Jeho dcéra podľa starostu prisľúbila poskytnúť predmety viažuce sa k životu tohto priekopníka slovenskej populárnej hudby. Rovnako si chce Zavar v Dome tradícií pripomínať kňaza, národného buditeľa, vydavateľa, podporovateľa kultúry a vzdelania, ochrany kultúrnych pamiatok Jozefa Karola Viktorina (1822 – 1874), ktorý bol aj dekanom katolíckej farnosti vo Vyšehrade.

“Využijeme postupne aj záhradu domu,” doplnil starosta. V tejto fáze ju vyčistia a osadia lavičky, nevylúčil však, že neskôr príde aj na konanie kultúrnych či spoločenských podujatí.

 

Galéria
Zdroj: FB / Obec Zavar
Zdroj: FB / Obec Zavar
Zdroj: FB / Obec Zavar
Zdroj: FB / Obec Zavar
Zdroj: FB / Obec Zavar
navigate_before
navigate_next