Regióny Trnava Myjava

Nemocničný lesopark má ustúpiť výstavbe rodinných domov. Obyvatelia spustili petíciu

Ilustračná fotografia, Zdroj: archív

MYJAVA – Petícia proti výstavbe rodinných domov pri nemocnici v Myjave bude vo štvrtok 6. februára zaradená na rokovanie Mestského zastupiteľstva v Myjave. Agentúre SITA to potvrdil hovorca mesta Tomáš Marek. Petíciu podporilo viac ako 3100 signatárov, chcú ňou zabrániť výrubu terajšieho lesoparku pri nemocnici, v ktorom je podľa petičného výboru odhadom okolo 1500 stromov.

 

Zmena územného plánu v prospech individuálnej bytovej výstavby by podľa autora petície Igora Mozoláka znamenala nenávratnú stratu hodnotného a veľkého prírodného biotopu. „Žiadame zachovanie tohto priestoru s charakterom mestského lesa, ktorý disponuje množstvom nenahraditeľnej zelene a drevín, na ktoré sú naviazané rôzne druhy živočíchov. Priestor má potenciál slúžiť občanom i pacientom zo širokého okolia ako miesto pre oddych a relax v prírodnom mestskom prostredí a plní množstvo environmentálnych funkcií,“ píše sa v petícii. Návrh zmien a doplnkov územného plánu mesta Myjava predpokladá zmenu územného plánu v lokalite terajšieho parku pri nemocnici z nekomerčnej funkcie na funkčné využitie pre výstavbu rodinných domov.

Petičný výbor sa obrátil na myjavských mestských poslancov aj listom, v ktorom ich informuje o histórii, ale aj význame nemocničného parku. „Pre ekologický význam, pre mikroklímu mesta, pre spevnenie svahovitého terénu, pre schopnosť zachytávania a udržania zrážok, pre schopnosť plniť funkciu vetrolamu a vzhľadom k rozsahu sa chystáte nenávratne zlikvidovať nenahraditeľný prírodný priestor v meste,“ píše v liste poslancom petičný výbor. Primátor Myjavy Pavel Halabrín zvolal rokovanie mestského zastupiteľstva na štvrtok 6. februára o 15:00 v zasadačke mestského úradu.