Obnovili Židovský cintorín v Holíči. Pomohol aj grant z trnavského kraja

HOLÍČ – V rámci grantu z programu Fond na rozvoj Trnavského kraja získalo mesto Holíč na projekt s názvom Revitalizácia priestorov Židovského cintorína v Holíči od Trnavského samosprávneho kraja finančnú dotáciu vo výške 20 000 eur. Informovala o tom Nikol Lazíciusová z mesta Holíč.

 

Mesto sa na danom projekte podieľalo desiatimi percentami z celkovej výšky poskytnutého grantu. „Prvým krokom v rámci realizácie projektu bolo očistenie a postavenie náhrobných kameňov na Židovskom cintoríne. Následne bola zrealizovaná aj sprievodná aktivita, ktorá bola zameraná na mapovanie hrobov. Túto aktivitu uskutočnili dvaja odborníci, ktorí sa zaoberajú židovskou menšinou a ovládajú hebrejčinu. Vďaka nim sa nám podarilo zdokumentovať prevažnú časť hrobov,“ uviedla Lazíciusová.

Získané poznatky o židovskej komunite sú odprezentované na piatich exteriérových informačných paneloch, ktoré sú umiestnené na stene cintorína. „Zrealizovaním projektu sme prispeli k čiastočnej obnove tejto unikátnej pamiatky, významného spomienkového miesta a zároveň k spoznávaniu kultúrnej hodnoty a tradícií židovskej menšiny,“ doplnila Lazíciusová.

Viac o téme: cintorín, financie, grant, Holíč, náklady, obnova, revitalizácia, samospráva, Trnavský kraj, židovský cintorín

Súvisiace články