Regióny Trnava Dunajská Streda Top

POHOTOVOSŤ veterinárov v Dunajskej Strede! Farmárovi uhynul celý chov nosníc, dôvodom je vážna nákaza

Ilustračné foto. TASR / Lukáš Grinaj

DUNAJSKÁ STREDA – Na Slovensku odhalili prípady vtáčej chrípky. Farmárovi uhynul celý chov dospelej hydiny. Zvieratá pri tom nemali žiadne príznaky.

 

Drobnochovateľ nosníc zažil veľké prekvapenie, keď mu náhle uhynuli 3 nosnice a jeden kohút. Zvieratá pri tom neprejavovali akékoľvek klinické príznaky. Aj preto bol výsledok skúmania dôvodu úhynu zvierat priam šokujúci. “Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo dňa  19.11.2021 pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku H5N1 v Slovenskej republike v chove hydiny,” informovali o tom odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Ako ďalej dodali. “V chove  kde bolo chovaných 11 nosníc a 3 kohúty bol  pozorovaný náhly zvýšený úhyn 3 nosníc a 1 kohúta.  Následne v krátkom časovom období uhynula aj ostatná hydina v chove.” Farmár tak v priebehu krátkej chvíle prišiel o celý chov.

Na Slovensku odhalili vtáčiu chrípku!
Ilustračné foto. TASR / Milan Kapusta

Odborníci z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dunajskej Strede začali okamžite konať. Postupujú “podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcej aktuálnej EÚ a slovenskej legislatívy (opatrenia na kontrolu moru hydiny),  vykonala epizootologické šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy.”

Kde sa mohli nakaziť?

Kde sa mohli zvieratá nakaziť zatiaľ nie je jasné, “predbežným šetrením sa  predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom , nakoľko hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia,” upozornili odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. 

Ako ďalej dodali, nariadili preto “opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere 3 km okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska.”

Prirodzenými hostiteľmi vírusu H5N1 sú divoko žijúce vtáky. Obvykle sa však tento vírus na ľudí neprenáša. Existujú však prípady, kedy vtáčia chrípka bola potvrdená aj u ľudí. Upozorňujú na to odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline na ich webe. Ako ďalej dodávajú, “infekcia vírusom vtáčej chrípky typu A (H5N1) môže u ľudí spôsobiť závažné ochorenie až smrť.” 

To, že niektoré druhy vtáčej chrípky sa prenášajú aj na človeka nám potvrdil aj ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva však poznamenala, že takýto prenos je ojedinelý “podtyp A (H5N1) však zostáva nedostatočne adaptovaný na človeka a v prípade prenosu z vtákov na človeka ide o zriedkavú udalosť. Takýto prenos je však možný. Prenos zo zvierat na ľudí nebol u tohto podtpyu na Slovensku doteraz zaznamenaný.”