Doživotie pre vraha z gangu Sereďanov! Samopalom zastrelil podnikateľa zo Šale

BANSKÁ BYSTRICA  – Proces so zločineckou skupinou nazývanou Sereďania, ktorá pôsobila v Seredi, Galante, Šali a okolí, sa v stredu skončil. Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, poslal Petra Taufera za rozsiahlu násilnú a ekonomickú trestnú činnosť do väzenia na doživotie. Rozsudok nie je právoplatný.

 

Obžaloba vinila ôsmich členov gangu z 12 skutkov, medzi ktorými sú založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, rozsiahla násilná a ekonomická trestná činnosť, týkajúca sa pokračovacieho zločinu krádeže kamiónových súprav, nákladných vozidiel či pracovných strojov. Škody sa rádovo pohybovali v miliónoch eur. Niektorí čelili aj žalobe z úkladnej vraždy podnikateľa Alojza Bórika.

Špecializovaný trestný súd ich uznal za vinných, ale u niektorých upustil od uloženia trestu. U štyroch obžalovaných sú rozsudky už právoplatné, keďže sa vzdali možnosti odvolať sa. Ide o Mariána Valencína, Jána Štibrányiho, Zdenka Ščasného a Miroslava Janebu, ktorý dostal osem rokov. Ďalším členom gangu nebohého bossa Martinovi Kováča súd vymeral 21 rokov, občanovi Srbska Markovi Majstorovičovi. 12 rokov. Ten na lavici obžalovaných počas procesu chýbal, pretože je na úteku a konalo sa voči nemu ako voči ušlému. Erika B. súd spod obžaloby oslobodil.

Marko Majstorovič z gangu serďanov je na úteku od decembra 2019. Foto: Polícia SR

Marko Majstorovič z gangu serďanov je na úteku od decembra 2019. Foto: Polícia SR

 

Akcia NAKA

Všetko sa to začalo v decembri 2019 urobila Národná kriminálna agentúra v okolí Galanty rozsiahlu akciu pri ktorej zadržali člnov obávaného zločineckého gangu takzvaných sereďanov. Skupina mala vzniknúť v roku 2004 a zaniknúť 12. februára 2011. V tento deň bol totiž zavraždený muž označovaný za bossa gangu, Maroš Kováč, prezývaný Nákova, ktorého rozstrieľali deviatimi ranami v jeho luxusnom BMW v Galante.

Členmi gangu Maroša Kováča boli podľa obvinenia mená známe z kauzy takzvanej bankomatovej mafie – nebohý Ján Gólis, Peter Taufer prezývaný Motko, Martin Krajčovic prezývaný Vrecko, Marek Danihel, Roman Paulus prezývaný Haluška, Miroslav Janeba prezývaný Malý Mirko, Marko Majstorovič a muž činný pre skupinu, Zdenko Ščasný. Gang sereďanov kontroloval územie zvané aj ako „mafiánsky trojuholník“, teda Sereď, Šaľa, Galanta. Nebohý Maroš Kováč podľa polície priamo riadil zločineckú skupinu a koordinoval jej členov, svojím vplyvom zabezpečoval ochranu skupiny, ale aj jej spoločenské postavenie v zločineckom prostredí.

Na snímke odsúdený Miroslav Janeba počas procesu so zločineckou skupinou nazývanou sereďania pred senátom Špecializovaného trestného súdu , pracovisko Banská Bystrica v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici v stredu 15. júna 2022. Foto: TASR

Na snímke odsúdený Miroslav Janeba počas procesu so zločineckou skupinou nazývanou sereďania pred senátom Špecializovaného trestného súdu , pracovisko Banská Bystrica v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici v stredu 15. júna 2022. Foto: TASR

Vražda pre ktorú dostal Taufer doživotie

Najzávažnejší skutok, ktorý sereďanom pripisujú, je vražda 57-ročného podnikateľa Alojza Bórika zo Šale. Likvidáciu si podľa uznesenia objednal neznámy páchateľ u Maroša Kováča, ktorému ponúkol 3 milióny korún, čo je v prepočte 100-tisíc eur. Malo to byť v roku 2007. Na rozdelení úloh sa podľa neprávoplatného rozsudku určilo, že vražedné komando bude zložené z dvojice Peter Taufer a Roman Paulus. Zbraň a muníciu podľa uznesenia zabezpečil Miroslav Janeba zadržaný počas utorkovej akcie.

Zavraždený podnikateľ zo Šale Alojz Bórik. Foto: archív

Zavraždený podnikateľ zo Šale Alojz Bórik. Foto: archív

Samopal vzor 61, takzvaný Škorpión, si pred vražedným útokom Paulus s Daniholom vyskúšali neďaleko Veľkej Mače. V stredu v podvečer 19. marca 2008 si Taufer s Paulusom neďaleko domu kde Bórik býval, počkali na svoju obeť. Bolo pred deviatou večer, keď zazreli, že sa k domu na svojom aute podnikateľ blíži. Auto z vrahmi si držalo od Bórika odstup. Keď podnikateľ zastavil pred svojim domom, Roman Paulus ako vodič, Peter Taufer ako strelec v luxusnej Audi sa priblížili k svojmu k Bórikovi.

Podnikateľovi spôsobil strelné poranenia brucha a hrudníka, ktorým na mieste podľahol. Po streľbe ušli smerom na Sereď cez Váhovce, kde sa Peter Taufer zbavil samopalu. Auto potom ukryli v garáži v Seredi a rukavice a kukly, ktoré použili pri vražde odhodili do rieky Váh. Približne dva dni po vražde sa stretli s bossom Kováčom, ktorý im vyplatil 3 milióny korún. Tie sa potom rozdelili podľa deľby úloh s ostatnými obvinenými. Stíhajú ich aj za útok v Bánovciach nad Bebravou. Obeti útoku tam podľa obvinenia na objednávku Maroša Kováča prestrelili ľavé koleno a prebodli lýtko. Strelcom bol podľa polície Miroslav Janeba.

Viac o téme: gang, proces, Rozsudok, Sereďania, súd

Súvisiace články