Regióny Trnava

Rybár našiel vo Váhu vzácny nález. Pochádza až z doby železnej

Zdroj: KPÚ Trnava

TRNAVA– O náleze deviatich železných polotovarov kopijovitého a nožovitého tvaru z doby železnej až stredoveku aktuálne informoval Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Trnava. V riečisku Váhu pri Dvorníkoch v okrese Hlohovec ich pred časom našiel rybár vďaka nízkemu stavu hladiny rieky. Ide už o druhý hodnotný nález z Váhu v regióne. V roku 2017 išlo priamo v Hlohovci o bronzovú čepeľ z tzv. dýky na palici z únětickej kultúry staršej bronzovej doby (1900 – 1800 p. n. l.).

 

“K tomuto nálezu došlo ešte na začiatku roka,” informoval Matúš Sládok z KPÚ. Predmet, ktorý rybár zbadal, navonok vyzeral ako kameň, ale bol veľmi ťažký, vážil asi osem kilogramov. Mal zvláštny tvar, preto ho ako zaujímavosť priniesol do Vlastivedného múzea v Hlohovci na určenie.

“Po očistení predmetu pracovníci múzea v domnelom kameni rozpoznali vzácny archeologický nález – minimálne deväť železných polotovarov kopijovitého a nožovitého tvaru. Polotovary zlepila vo vode do jedného pevného zhluku postupujúca korózia pomocou piesku a štrku,” uviedol Sládok. Artefakty museli byť predtým, ako sa dostali do vody, zviazané alebo zabalené. Nález môže podľa Sládka súvisieť s blízkym historickým brodom, ale na miesto nájdenia ho mohla premiestniť rieka aj z väčšej vzdialenosti.

Múzeum po určení predmetu upovedomilo nálezcu a informovalo KPÚ Trnava, ktorý nález prevzal na konanie o náleznom. “V mieste nálezu sa plánuje prieskum s účasťou viacerých inštitúcií a nález bude podrobený analýzam,“ dodal Sládok. Za nález čepele spred dvoch rokov prináležala nálezcovi odmena, v zmysle zákona do výšky 100 percent hodnoty, ktorú určil znalec.