Regióny Trnava Skalica

Skalická nemocnica získala ocenenie za liečbu cievnych mozgových príhod

Ilustračná foto. Zdroj: nspskalica.sk

SKALICA – Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Skalica udelila European Stroke Organization diamantovú plaketu Angels za prístup v liečbe cievnych mozgových príhod. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

 

Ocenenie kvality starostlivosti v podobe zlatej, platinovej alebo diamantovej plakety prináleží európskym nemocniciam, ktorých iktové centrá sa vyznačujú najvyššou úrovňou starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou (CMP). “Nemocnica sa snaží systematicky podporovať a rozvíjať aktivity neurologického oddelenia tak po odbornej stránke, ako aj v starostlivosti o pacienta,” uviedol primár Vlastimil Serdahely.

Nemocnica vedie aj v ďalšom hodnotení. Je prvá na Slovensku v rýchlosti podania akútnej trombolytickej liečby od príchodu pacienta do nemocnice. V 42 nemocniciach na Slovensku sa tento čas pohybuje v rozmedzí od 17 do 55 minút, Skalica bola s priemerom 17 minút v roku 2019 najlepšia.

Podaním špeciálnej látky pri trombolýze sa dosiahne rozpustenie nebezpečnej krvnej zrazeniny. “V roku 2019 sme aplikovali systémovú trombolýzu 105 pacientom s akútnym mozgovým infarktom. V roku 2020 sme vykonali 90 trombolýz,” uviedol primár.

Ako doplnil, včasná diagnostika umožňuje rozpoznať pacientov s obzvlášť závažnou CMP. “Ide o pacientov s uzáverom veľkej mozgovej tepny, u ktorých je potrebné mechanické odstránenie krvnej zrazeniny z postihnutej mozgovej cievy. Uvedená endovaskulárna liečba sa realizuje v špecializovaných centrách. V rokoch 2019 a 2020 bolo touto metódou liečených takmer 100 pacientov zo Skalice,” informoval Serdahely.