Regióny Trnava Top

TIP ČITATEĽA Vitamín D môže okrem pomoci aj zabíjať. Poznáte príznaky predávkovania?

Zdroj: pixabay.com

TRNAVA – Užívanie vitamínov je v súčasnosti mimoriadne populárne. Dôvodom je, ako inak, aj pandémia koronavírusu, ktorá zúri na celom svete. Počas prvej vlny boli doslova vybrakované vitamíny C a D, ktoré podporujú imunitný systém. Treba však mať na pamäti, že všetkého veľa škodí a vitamíny či iné výživové doplnky nie sú žiadnou výnimkou. Do redakcie sa ozvala čitateľka Lucia, ktorá upozorňuje, aby Slováci neužívali vitamín D nad rámec odporúčaného dávkovania. Jej otec sa totiž predávkoval a bojuje s nepríjemnými vedľajšími účinkami. 

 

Užívanie vitamínov nie je podmienené len pandémiou koronavírusu, každý z nás ich už užíval, či už kvôli chorobe, alebo kvôli inému dôvodu. Počas koronakrízy je populárne užívanie najmä vitamínov C a D – či už samostatne, alebo v kombinácii. Niektorí “odborníci” radili, aby sa ľudia doslova predávkovávali vitamínom D a užívali tak omnoho vyššie dávky výživových doplnkov, ako bolo odporúčané. Jednou z obetí takýchto rád je aj otec čitateľky Lucie  z Trnavy. Tá Zoznam.sk oboznámila s tým, aké následky mali “rady” niektorých ľudí na jeho zdravotný stav.

Problémy s obličkami či močením

Ako informovala redakciu, jej otec dlhodobo užíval odporúčanú týždennú dávku vitamínu D denne. A jeho kroky si zobrali svoju daň. “Fungoval tak asi tri či štyri mesiace. Následne sa začali objavovať príznaky predávkovania, ako sú problémy s obličkami, bolesti hlavy, brucha, kŕče v bruchu a hnačky, celková slabosť, kovová chuť v ústach, zavápnenie močového traktu. U môjho otca to prešlo až do štádia, kedy sa mu zväčšila prostata a mal tak problémy s močením,” informovala Lucia.

 

Vitamínmi by sme sa nemali predávkovať. Zdroj: Zoznam.sk / Dávid Duducz

Podľa jej slov museli okamžite kontaktovať všeobecného lekára, ktorý nasadil správnu liečbu. “V opačnom prípade by detoxikácia trvala aj tri mesiace. Bezokladne musel prestať brať D-čko. Lekár nás upozornil, že mohlo to dôjsť až do takého štádia, že vplyvom predávkovania mohlo nastať zlyhanie organizmu,” ozrejmila čitateľka s tým, že vtedy na predávkovanie môže človek aj zomrieť. “Netreba to podceňovať a počúvať niektorých akože “odborníkov”. Treba sa riadiť pokynmi lekára a neužívať vyššie denné dávky, ako sú povolené,” uzavrela Lucia.

Visolajský: Predávkovať sa je problém

Zoznam.sk vo veci oslovil aj pediatra a šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského. Ten rovnako odporúča, aby si vždy, keď si kúpia nejaký vitamín na užívanie, prečítali príbalový leták s odporúčaným dávkovaním, alebo sa spýtali lekárnika. “Ak budú postupovať podľa uvedených dávok, tak sa nemôžu predávkovať. Ako pediater som sa však stretol s prípadmi, kedy k nám prišli predávkované deti, a to ešte pred koronavírusom. Našťastie nešlo o životohrozujúce prípady,” vysvetlil Visolajský s tým, že predávkovanie vitamínom D u dospelých nie je taký častý jav. Dôvod, prečo je prax s predávkovaním u detí vyššia je najmä fakt, že do prvého roku života sa im vitamín D podáva pravidelne. “Celkovo je pomerne problém predávkovať sa vitamínom D. A keď sa to už náhodou stane, tak si to môžeme všimnúť najmä na činnosti obličiek. Následne sa predávkovanie nielen vitamínmi, ale aj inými liekmi môže prejaviť na pečeňových testoch, môže sa objaviť aj vracanie a ťažkosti so žalúdkom,” informoval pediater.

 

V prípade príznakov predávkovania by Slováci mali volať do Národného toxikologického centra. Zdroj: pixabay.com

Ak náhodou človek spozoruje takéto príznaky, mal by okamžite prestať s užívaním vitamínov, ale aj si spomenúť, aké dávky užíval, či naozaj bolo prekročené odporúčané dávkovanie. Ak zistíte, že ste to s braním vitamínov prehnali, môžete kontaktovať Národné toxikologické centrum, kde môžete hlásiť akúkoľvek intoxikáciu liekom alebo chemikáliou. “V tomto toxikologickom centre sa nachádzajú profesionáli, ktorí Slovákom povedia, či naozaj majú prejavy intoxikácie liekom či chemikáliou, ako má postupovať, či liečbu zvládnu doma, alebo musia ísť do nemocnice. Obyvatelia krajiny sem môžu volať 24-hodín denne 7 dní v týždni,” uzavrel Visolajský.

Netreba zabúdať, že vitamín D prijímame okrem liekov aj v potrave či zo slnečného žiarenia. Počas skorej jari alebo neskorej jesene vitamínu D v slnečných lúčoch nie je až také množstvo, ako napríklad v lete. Okrem toho sa vitamín D nachádza aj v potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Práve druhé spomenuté sú pre ľudí účinnejšie. Ide najmä o mliečne výrobky, ktoré obsahujú tuk, ale aj vajíčka, sardinky a mastné ryby. Podľa Visolajského však treba byť ostražitý. Najmä z dôvodu, že ak chceme prijímať vitamín D z produktov zvierat, tak by mali žiť tam, kde svieti slnko, a nie byť neustále zatvorené v maštaliach či vo veľkochovoch. V opačnom prípade vitamínu D v spomenutých potravinách nebude dostatok.

Mohlo by vás zaujímať