Regióny Trnava Hlohovec

Tohtoročný slnovrat oslávia v sobotu na Hlohovskom zámku

HLOHOVEC – Tohtoročný zimný slnovrat oslávia v Hlohovci na zámku. Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika pripravila na sobotu (17. 12.) na sviatok Kračúna – najdlhšej noci roka podujatie plné astronómie či starobylej slovanskej kultúry. Program sa začne o 14.00 h, informuje o tom hvezdáreň na svojom webe.

 

Úvod bude patriť tvorivým dielničkám pre deti a exhibičnému lukostreleckému turnaju historickej skupiny Vres. O 15.30 h je na rade vernisáž Klenoty Zeme a vesmíru s fotografiami, obrazmi, sochami a šperkami s vesmírnou a slovanskou tematikou. Návštevníci si budú môcť pozrieť práce sochára Drahomíra Priheľa, fotografa Filipa Kuliseva či astrofotografov Ondreja Králika, Róberta Novotného i Pavla Kollárika.

Podvečer je pripravená prednáška Rastislava Ferulíka Tatry – krajina starovekých mýtov o megalitických stavbách starých Slovanov na našom území a ich používaní na orientáciu v priestore a čase a tiež rozprávanie Barbory a Petra Hubertovcov o tom, čo Slovania videli na nočnej oblohe. V závere vystúpi zoskupenie Vrbovské vŕby. Program doplní zapálenie vatry i ochutnávka dobových jedál.