Regióny Bratislava Trnava

TRNAVSKÝ FUTBALOVÝ ŠKANDÁL: Budú padať nekompromisné a exemplárne tresty

TRNAVA – Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil už po 15. minútach potom, ako sa priamo na trávniku pobili fanúšikovia oboch mužstiev.

 

Za škandál medzinárodných rozmerov sú zodpovední všetci, ktorí sa na zápase podieľali. Oba kluby, ich fanúšikovia, policajné zložky, domáci usporiadatelia, Únia ligových klubov. Nik nemôže povedať, že ja s tým nič nemám. “Stanovisko klubu musia dať kompetentní, za nás môžem len povedať, že nás to mrzí. Malo to byť sviatok futbalu, nakoniec je to hanba futbalu. Jednoznačne sa treba z toho poučiť, pretože toto už sa skoro nikde na svete nedeje. Treba tomu predísť. Mrzí nás to, pretože my sme chceli dnes hrať, nakoniec sme chceli aj ten zápas dohrávať. Kvôli pár idiotom doplatia na to klub aj všetci ľudia, ktorí sa na to tešili, či už v televízii, alebo tí, ktorí prišli sem,” povedal trnavský tréner Michal Gašparík.

“Cítil som sa fakt ako z iného sveta, lebo toto už nikde nevidíte. Toto sa nemôže stávať, treba takýmto situáciám predchádzať a poučiť sa z toho. Tým, že je to takéto derby a hral prvý s druhým, treba myslieť aj na toto. To sú veci, do ktorých my absolútne nevidíme, či tu bolo, alebo nebolo dosť usporiadateľov, či mali zasiahnuť policajti skôr. Toto ide mimo nás, my sme sa sústredili na zápas a do poslednej chvíle sme aspoň v našom tábore verili, že sa dohrá. Ťažko povedať, možno keby sa vypratali fanúšikovské sektory, dalo by sa to dohrať. Toto je na delegátovi, neviem, aké sú pravidlá. Môžeme len dúfať, že nám to nepokazí rozbehnutú sezónu, že klub na to nedoplatí. Dúfam, že nebude kontumácia, že neprídeme o tri body a že nám nezavrú štadión,” povedal Gašparík.

 

Tréner Spartaka je za to, aby tresty postihli konkrétne osoby. “V ťažkej covidovej dobe si všetci priali, aby sa mohli štadióny zaplniť. Dnes sa fakt zaplnil, prišlo 9000 slušných ľudí a doplatilo na pár jednotlivcov. Všetci vieme, že takýchto fanúšikov nechceme, ale podľa mňa by sa to malo zosobniť a vyvodiť z toho jasné dôsledky. Spraviť to tak, aby sa tomu predchádzalo. Vo svete majú tí, ktorí boli identifikovaní, zákaz vstupu na štadión. Tým sa dá najavo, že sa to už nikdy tolerovať nebude, a tí ďalší ľudia sa z toho poučia,” dodal Gašparík.

Spartak vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedol, že trvá na potrestaní vinníkov. “FC Spartak ostro odsudzuje správanie fanúšikov, ktorí spôsobili výtržnosti počas zápasu Spartak Trnava – Slovan Bratislava. Pre ich vyčíňanie napokon hlavný rozhodca Filip Glova derby predčasne ukončil. Tento zápas mal byť oslavou futbalu a tešili sa naňho všetci fanúšikovia, ktorí sa dostali priamo na štadión alebo ho pozerali pri obrazovkách. Mohla to byť reklama na futbal vo fantastickej kulise, no kvôli desiatkam nepríčetných fanúšikov na oboch stranách to bola reklama negatívna. V prvom rade by sme sa chceli ospravedlniť všetkým slušným fanúšikom za to, že museli byť svedkami takéhoto neakceptovateľného správania niektorých jedincov. Chceme robiť futbal pre zábavu a pre potešenie tých, ktorí o to stoja. Namiesto toho museli rodičia uplakaným deťom vysvetľovať, čo sa to deje. Kam sme sa to dostali?! Nebudeme ukazovať prstom na to, kto celú neudržateľnú situáciu spôsobil. Tí, ktorí boli na zápase, si svoj názor urobia. Sme si istí, že bez viny nie je ani jedna strana. Preto budeme maximálne súčinní pri vyšetrovaní týchto udalostí a budeme trvať na ráznom potrestaní vinníkov, bez ohľadu na to, ku ktorému klubu sa hlásia. Nemáme najmenší záujem, aby sa takíto ´fanúšikovia´ akýmkoľvek spôsobom stotožňovali s naším klubom a viac sa na štadión nedostanú. Dnešný zápas prekročil všetky medze tolerovateľného správania a ako klub sme pripravení prijať náš diel zodpovednosti. Nechceme hádzať všetkých fanúšikov do jedného vreca, ale s tými, ktorí nie sú ochotní akceptovať nadstavené pravidlá, nechceme mať nič spoločné. Nebudeme sa ich nekriticky zastávať len preto, že nosia šály v našich farbách. Ide nám o tú drvivú väčšinu, ktorá dnes prišla na futbal. Za tieto incidenty nenesú žiadnu vinu hráči, ktorí sa nijako neprevinili, ba naopak, ich dvojtýždňové úsilie vyšlo kvôli neprispôsobivým hlupákom nazmar, bez toho, aby urobili chybu na ihrisku. Apelujeme preto na kompetentných, aby sa tento zápas momentálne dvoch najlepších slovenských mužstiev mohol dohrať v náhradnom termíne, hoci aj bez prítomnosti divákov.”

ZDROJ: fb Ultras Spartak Trnava

“Celý problém sa začal tak, že počas prvého polčasu sa zhruba 20-30 fanúšikov Trnavy dostalo nad sektor slovanistov a dokonca na strechu štadióna, do ktorého vhodili červeno-čierne dymovnice, ďalšiu pyrotechniku a kamene. Už v tejto chvíli fatálne zlyhala usporiadateľská služba, ktorá následne umožnila 200-300 fanúšikom Spartaka vbehnúť na ihrisko. Títo fanúškovia z domáceho sektora prebehli celú hraciu plochu až k nášmu sektoru bez akéhokoľvek zásahu usporiadateľov a snažili sa atakovať našich fanúšikov. Slovan stojí za svojimi fanúšikmi. Z nášho pohľadu išlo o jednoznačné zlyhanie usporiadateľskej služby, ktorá fanúšikom z domáceho sektora umožnila jednak prejsť nad náš sektor a potom mohli vstúpiť priamo na ihrisko. Rovnako odsudzujeme následný zásah voči našim priaznivcom. Rešpektujeme rozhodnutie o predčasnom ukončení zápasu, v tejto chvíli ho považujeme za správne, pretože celý problém vznikol zlyhaním usporiadateľskej služby domáceho klubu,” povedal pre oficiálnu webovú stránku Slovana generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

V najbližších dňoch zasadne mimoriadne Prezídium Únie ligových klubov, ktoré sa bude zaoberať predčasne ukončeným derby. Trnave hrozí kontumácia. “Únia ligových klubov bude už v najbližších dňoch iniciovať mimoriadne Prezídium Únie ligových klubov, ktoré sa bude zaoberať predčasne ukončeným derby. Dôležité sú v tomto všetky informácie zo strany delegovaných osôb, ktoré budú súčasťou ich oficiálnych zápisov. Po zhromaždení kompletných správ zasadne Prezídium, ktoré príjme finálne rozhodnutie. Únia ligových klubovjednoznačne odsudzuje takéto správanie fanúšikov, ktoré nemá na futbalových trávnikoch čo robiť. Mala to byť oslava futbalu a návratu fanúšikov po ťažkom covidovom období, namiesto toho, žiaľ, sa o výkone na ihrisku hovoriť nebude,” uvádza sa v stanovisku Únie ligových klubov.