Tvrdé slová Slovákov na pomoc Ukrajine: Primátor Kollár to povedal jasne

HLOHOVEC – Hoci sa na Slovensku nájde množstvo dobrých ľudí, ktorí si uvedomujú vážnosť celej situácie a rozhodli sa pomôcť utečencom, ktorí boli donútení opustiť svoje domovy pred ničivou vojnou. Nájdu sa však aj takí, ktorí niekedy až agresívnym spôsobom bojujú proti pomoci Ukrajincom. Primátor Miroslav Kollár sa im rozhodol adresovať jasné slová, „nás nikto nestrieľa, nikto nám nebombarduje domy!“

 

Množstvu Slovákom situácia na Ukrajine nie je ľahostajná a denne sa im snažia pomôcť. Žiaľ, sa však nájdu aj takí, ktorí sú zásadne proti pomoci a útočia na všetkých, ktorým táto situácia nie je ľahostajná. „Pán primátor a vy ich máte koľko doma?,“ napísal pod zasadnutie mestského krízového štábu na tému Ukrajina v Hlohovci na sociálnej sieti jeden z občanov. Na internete sa však začínajú takéto reakcie kopiť a aj preto sa primátor Hlohovca Miroslav Kollár rozhodol prehovoriť.

„Zaregistroval som prvé diskusie o tom, prečo v Hlohovci pomáhame ľuďom z Ukrajiny a nech si ich zoberieme domov a podobné dobre mienené rady. A najprv máme dať zadarmo veci Slovákom,“ poznamenal primátor. Rozhodol sa preto zdieľať zábery z Ukrajiny so slovami „po tom, čo zažívame v posledných troch týždňoch, neviem na to odpovedať slovami lepšie, ako to povedia obrazy z dnešnej Ukrajiny. Že sú drastické? To nie je film. Toto je každodenná realita v ukrajinských mestách.”

Vojna na Ukrajine. Zdroj: Реальная Война

Hoci rozumie tomu, že aj na Slovensku je situácia vážna, a to najmä kvôli pandémii koronavírusu, rastu cien energií “či v dôsledku Putinovej vojny, že sa musíme obmedzovať… Ale stále na nás nikto nestrieľa, nikto nám nebombarduje domy, školy, nemocnice, nezabíja deti, nemusíme trhať rodiny a utekať do bezpečia,” tvrdo poznamenal primátor Kollár ľuďom, ktorí kritizujú pomoc Ukrajine.

Zároveň však poznamenal, že k tomuto nemuselo dôjsť. “Nebyť Putinovho neospravedlniteľného vraždenia nevinných obyvateľov Ukrajiny, všetci by radi boli doma, medzi svojimi blízkymi, chodili do práce, do školy, k svojim lekárom.” Ľudia kvôli tomuto konfliktu museli všetko zanechať doma, opustiť svoje domovy a ujsť k hraniciam, aby si zachránili svoj život.

Ľudia utekajúci z Ukrajiny. Zdroj: TASR

Primátor Hlohovca sa rozhodol obyvateľom, ktorí pomáhajú Ukrajine, poďakovať za ich pomoc, “obetiam Putinovho besnenia.  Skláňam sa pred ich obetavosťou, vážim si ich, že nehľadia na obmedzenie svojho pohodlia a pomáhajú. A nerobia to na úkor práce pre Hlohovčanov – tam si stále plníme úlohy na 100 %. Vďaka nim už chodia ukrajinské deti do našich škôl a škôlok a viaceré ich mamy si tu už našli prácu.”

Ako ďalej dodal, “som hrdý, že Hlohovec je mestom ĽUDÍ so srdcom na pravom mieste. Som hrdý, že môžem byť v takom meste primátorom. A skláňam sa pred mnohými mojimi ukrajinskými primátorskými kolegami, ktorých zajali a odvliekli Rusi, že sa nenechali zlomiť.” S pomocou obetiam tejto ničivej vojny chcú pomáhať aj naďalej a to aj napriek neprajným slovám na sociálnych sieťach. Niektorí predstavitelia mesta si dokonca utekajúce rodiny berú aj k sebe domov. 

Viac o téme: Hlohovec, Miroslav Kollár, pomoc, Primátor, Ukrajina

Súvisiace články