Regióny Trnava Piešťany Top

ÚNOS A VRAŽDA ČESKEJ PODNIKATEĽKY: Obvineného Piešťanca po mesiacoch eskortovali zo Severného Írska do Leopoldova

Marek Potoček je obvinený z vraždy českej podnikateľky. Zdroj: Polícia SR

PIEŠŤANY – Policajti obvinili pre únos a vraždu českej podnikateľky Jany Svobodovej dvoch Slovákov. Jedným je mediálne známy väzeň Ľubomír Behan, druhým jeho kamarát Marek Potoček. Dvadsaťdeväťročný Potoček, ktorý pochádza z Piešťan bol na úteku a policajti po ňom pátrali takmer rok. Minulý rok ho zadržali v Severnom Írsku a najnovšie informácie, ktoré získal Zoznam.sk, hovoria o tom, že muž obvinený z vraždy českej podnikateľky je už v slovenskej väznici.

 

Česká podnikateľka Jana Svobodová by v januári oslávila svoje 52. narodeniny. Lenže v roku 2015 znenazdajky zmizla a policajti po nej márne pátrajú až do dnešného dňa. Prípad sa okamžite zaradil medzi najväčšie záhady českej kriminalistiky. Po štyroch rokoch pátrania však nastal v prípade zásadný zvrat. Napriek informáciám, že Jana Svobodová už nie je medzi živými, nenašli ani jej pozostatky. Českí policajti požiadali o pomoc policajtov na Slovensku. Z únosu a vraždy podnikateľky obvinili Ľubomíra Behana z Ostrova pri Piešťanoch a Mareka Potočka z Piešťan.

 

Jana Svobodová na výlete v Piešťanoch. Zdroj: archív/ Polícia SR

Zatiaľ čo Behan, známy svojim útekom z väzenia, na ktorom strávil štyri mesiace, je už späť vo väznici, jeho kamarát Marek Potoček pred políciou unikal celé mesiace. Už prvé informácie po vyhlásení pátrania hovorili o tom, že sa ukrýva v zahraničí. To sa neskôr potvrdilo, keď ho Lovci lebiek v apríli 2020 vypátrali v severoírskom Belfaste. Po zadržaní sa pred tamojším súdom bránil tým, že “údajná vražda sa stala v Prahe, v Českej republike a nie na Slovensku, ktoré žiada o jeho vydanie.” Veta odznela na súde s tým, že nechce byť vydaný na trestné stíhanie na Slovensko. Vo vydávacej väzbe v Belfaste strávil nasledujúce mesiace.

 

Jana Svobodová za volantom svojho auta v deň zmiznutia. Zdroj: Polícia SR

Zoznam.sk získal v týchto dňoch najnovšie informácie z prostredia justície. Tie hovoria o tom, že Marek Potoček, obvinený z únosu a vraždy podnikateľky Svobodovej, je už v slovenskej väznici. „Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Trnava rozhodol dňa 18.3.2021 o vzatí obvineného do väzby,  pretože existuje dôvodná obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu, pretože nemá stále bydlisko a zároveň mu hrozí vysoký trest a tiež obava, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Uznesenie súdu nie je právoplatné, pretože obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne po predložení Krajský súd v Trnave,“ potvrdila informácie Zoznam.sk hovorkyňa Okresného súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Prípad je podľa našich informácií stále v prípravnom konaní a Potoček je umiestnený vo väznici v Leopoldove.

Ľubomír Behan. Zdroj: Polícia SR

Čo sa stalo?

Podnikateľka Jana Svobodvá ukončila pracovný deň vo svojej firme. Nasadla do strieborného Fordu Kuga a odišla smerom z Argentínskej ulice na diaľnicu D8. Bolo to 15. júla 2015 v Prahe. Odvtedy ju už nikto nevidel. Až počas pátracej akcie policajti zistili, že Janino auto zachytili kamery o hodinu neskôr pri Velemíne a rozbehli rozsiahle pátranie. Ďalšiu stopu zachytili na kamerách pri zjazde na diaľnicu D1 v Prahe. To bolo o ôsmej hodine večer. Auto však už nešoférovala podnikateľka, ale dvaja zamaskovaní muži.

Policajti v pátraní po horúcej stope napredovali. Vyhľadali signál Janinho mobilného telefónu. Zachytili ho v dedinke pri Jihlave s názvom Antonínův Důl. To bola posledná stopa, o ktorej mala česká verejnosť informácie. Napriek prvotným úspechom a obvineniu Ľubomíra Behana a Mareka Potočka nasvedčuje všetko tomu, že sa podnikateľku policajtom zatiaľ vypátrať nepodarilo. Meno Jany Svobodovej totiž stále figuruje v zoznamoch nezvestných osôb.

 

Galéria
Zdroj: Polícia SR
Marek Potoček. Zdroj: Polícia SR
Jana Svobodová na výlete v Piešťanoch. Zdroj: archív/ Polícia SR
Jana Svobodová za volantom svojho auta v deň zmiznutia. Zdroj: Polícia SR
Jana Svobodová. Zdroj: Polícia SR
Auto Jany Svobodovej po jej zmiznutí. Zdroj: Polícia SR
Jana Svobodová. archív / Polícia SR
Ľubomír Behan. Zdroj: Polícia SR
navigate_before
navigate_next