Regióny Trnava Piešťany

V Piešťanoch bude PRVÝ ročník inTolerantfestu

Zdroj: TASR –/ Martin Palkovič

PIEŠŤANY – Životom s intoleranciami nielen v oblasti zdravia, ale aj rodiny i spoločnosti sa bude zaoberať nový festival inTolerantfest. V závere budúceho týždňa ho plánuje rovnomenné občianske združenie (OZ) otvoriť pre verejnosť v Piešťanoch. Miestom konania 2. septembra bude vzdelávacie a kultúrne centrum Elektrárňa Piešťany. TASR o tom informoval Marián Vesperín z OZ.

Mottom prvého ročníka festivalu je Buďme k sebe tolerantní. “Budeme sa venovať najmä potravinovým intoleranciám, ochoreniam tráviaceho traktu a to z viacerých aspektov,” uviedla Viera Vesperínová z OZ. Pri myšlienke vzniku podujatia manželov inšpirovala osobná skúsenosť s intoleranciou. Vesperínová uviedla, že pozná, čo všetko ochorenie tohto druhu prináša, nielen aké obmedzenia, ale i prijatie v rodine a širšom okolí. “S tým všetkým sa chceme podeliť s návštevníkmi podujatia. Pozvali sme uznávaných odborníkov, ktorí prídu s poznatkami, radami, odporúčaniami,” uviedla.

Jeden z diskutujúcich bude aj známy raper

Návštevníci inTolerantfestu sa budú môcť zapojiť do diskusie so známym neuropsychológom Robertom Krausem, certifikovanou výživovou poradkyňou Veronikou Mičianovou, tretím diskutujúcim bude raper Majself, ktorý bude rozprávať o svojom živote s Crohnovou chorobou.

Na festivale sa bude variť s kuchárom Martinom Queue a Martinom Hruškom, ktorý sa venuje stravovaniu ľudí s potravinovými intoleranciami. Pripravené sú aj dve lekcie jogy s Michaelou Kocianovou na streche Elektrárne. Cvičenie bude orientované na Jin Jogu, ktorá sa zameriava aj na podporu trávenia. Uskutoční sa tiež tanečný workshop s Ferdžom Haar. Vystúpia i skupiny Richard Autner band, Puding pani Elvisovej, Bad Karma Boy, Family Friend, Peter Juhás s kapelou, pesničkár Adrian Bloom, Graem Mark a ďalší. Program je pripravený aj pre deti, zabaví ich Maliny jam a aktivity pripravila mestská knižnica. Organizátori sa tiež dohodli s pacientskou organizáciou Nie rakovine, ktorá pristaví svoj nadrozmerný model hrubého čreva a má náučno-vzdelávací program o prevenciách s moderátorom Patrikom Hermanom.