Regióny Trnava

V Trnavskom kraji zahynulo vlani na cestách 38 ľudí. Najtragickejším mesiacom bol apríl

Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel

TRNAVA – December bol v roku 2020 jediným mesiacom, keď na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) nezahynul pri dopravných nehodách žiadny človek. Celoročná štatistika inak vykazuje úmrtie spolu 38 osôb pri 35 tragických nehodách. Celkovo spôsobili vodiči v TTSK 1225 kolízií, čo je medziročne o 224 menej. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

 

“Najväčší nárast tragických nehôd evidujeme v okrese Senica, kde došlo k siedmim haváriám a oproti roku 2019 sa zvýšil ich počet o tri. Negatívne hodnotíme najmä zvýšený počet tragických nehôd v okrese Piešťany, kde policajti riešili šesť prípadov, čo je nárast viac ako 80 percent,” uviedla. Najtragickejší mesiac bol podľa Linkešovej apríl. Na cestách došlo k siedmim smrteľným nehodám, pri ktorých zomrelo až osem osôb. Ďalších päť životov vyhaslo aj v mesiacoch september a november.

V roku 2020 sa ťažko zranilo 60 ľudí (o 19 menej ako v roku 2019) a s ľahkými zraneniami skončilo 525 osôb (o 150 menej). “Chodci zavinili 32 nehôd a cyklisti 79. Pri nehodách s účasťou chodcov a cyklistov zomrelo celkom 13 osôb, čo je tretina z celkového počtu úmrtí. Samotní chodci zavinili päť tragických nehôd a cyklisti dve,” doplnila hovorkyňa.

Z celkového počtu sa 853 nehôd stalo v obci, zomrelo pri nich 12 osôb a 32 sa ťažko zranilo. “Policajti namerali alkohol pri nehode v 156 prípadoch. Najviac v najväčších okresoch Dunajská Streda, Trnava a Galanta,” informovala Linkešová. Pri kontrolách bolo vlani zistených 1762 prípadov alkoholu u vodičov motorových i nemotorových vozidiel. “Vodiči by mali zvýšiť opatrnosť v obciach na miestnych a účelových komunikáciách a mimo obce najmä na hlavných cestných ťahoch, kde sme evidovali najvážnejšie následky na živote a zdraví,” uviedla.