Veľké problémy pre pacientov v Hlohovci. Štátna poisťovňa vypovedala mestskej poliklinike zmluvu

HLOHOVEC – Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne nebudú mať od júla hradenú poskytnutú zdravotnú starostlivosť v doliečovacom zariadení Mestská poliklinika Hlohovec, s.r.o.  Štátna poisťovňa podľa informácií konateľa spoločnosti Michala Kaszása vypovedala zmluvu stredisku, venujúcemu sa primárne prevádzkovaniu liečebne pre dlhodobo chorých, s ktorým spolupracujú nemocnice v Trnave, Trenčíne i Nitre. Ostatné dve zdravotné poisťovne majú zmluvy so zariadením v platnosti.

 

„Zariadenie začalo prepúšťať všetkých rehabilitujúcich pacientov poistených vo Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ uviedol Kaszás. Poisťovňa mala zazmluvnených 19 lôžok, ktoré boli podľa jeho slov stále využité pacientmi. „Teraz, ak chcú u nás absolvovať pobyt, tak napríklad pri stave po operácii bedrového kĺbu budú uhrádzať základnú sumu okolo 100 eur za deň zhruba trojtýždenného pobytu,“ informoval. Rozhodnutie štátnej poisťovne je podľa neho nepochopiteľné o to viac, že len prednedávnom otvorili rehabilitačné centrum pre pacientov s cievnou mozgovou príhodou alebo po operáciách bedrových kĺbov, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku a ktoré zabezpečuje včasnú rehabilitáciu pacientom po ťažkých diagnózach.

„Aj napriek našej dva roky trvajúcej snahe so štátnou poisťovňou rokovať a dohodnúť sa, sme v súčasnosti v situácii, že jej poistencov musíme odmietať a prepúšťať domov, respektíve sa z nich stávajú samoplatcovia,“ uviedol Filip Barbarič z MsP.      „Zariadenie takéhoto typu je veľkým prínosom pre pacientov, vyžadujúcich si následnú starostlivosť a rehabilitáciu vzhľadom na jeho komplexné služby ako aj fakt, že o takýto typ poskytovanej zdravotnej starostlivosti je veľký dopyt,“ uviedol v stanovisku Fakultnej nemocnice Nitra námestník pre zdravotnú starostlivosť Branislav Veselý. Podobne sa vyjadril aj riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta a riaditeľ Fakultnej nemocnice Trenčín Tomáš Janík.

 

Všeobecná zdravotná poisťovňa. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Osobným listom sa obrátil pred časom na vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj predseda TTSK Jozef Viskupič. Podľa šéfky Asociácie na ochranu práv pacientov SR Márie Lévyovej zariadenie disponuje potrebným personálnym a nadštandardným materiálno-technickým vybavením v súlade s novodobými trendmi v poskytovaní dlhodobej starostlivosti, ktorá je prioritou aj v rámci Plánu rozvoja a obnovy SR. „Rozšírenie Liečebne pre dlhodobo chorých je výsledkom spojenia zodpovedného verejného sektora, v tomto prípade samosprávy a slušného súkromného sektora, ktorí spolu dokážu poskytnúť ľuďom kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť. Postup štátnej zdravotnej poisťovne, ktorá nové rozšírené zariadenie najskôr odmietla zazmluvniť a od 1. júla 2021 odzmluvnila celé pracovisko, je pre nás nepochopiteľný,“ uviedol primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Dodal, že Liečebne pre dlhodobo chorých je v Trnavskom kraji, okrem tej hlohovskej, už len jedna. Oslovené Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že do zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti nevstupuje, rovnako tak ani do rokovacích procesov.

Viac o téme: Hlohovec, Jozef Viskupič, Liečebne pre dlhodobo chorých, Mestská poliklinika Hlohovec, Miroslav Kollár, nemocnica, Všeobecná zdravotná poisťovňa

Súvisiace články