Regióny Trnava

Verejnosť podporila zbierkami Trnavskú arcidiecéznu charitu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

TRNAVA – Vďaka podpore verejnosti bude môcť Trnavská arcidiecézna charita (TADCH) v tomto roku prevádzkovať všetky sociálne služby pre rodiny a jednotlivcov v núdzi. Zbierky na podporu jej činnosti z konca vlaňajška vyniesli sumu takmer 80.000 eur, uviedol riaditeľ TADCH Miroslav Dzurech.

 

Zamestnanci TADCH, ako informoval, mali pre pandémiu vážne obavy, či dokážu v roku 2021 pokryť náklady na fungovanie organizácie. “Koncom minulého roka sme požiadali verejnosť o podporu a vyhlásili sme mimoriadnu zbierku. V nej sa podarilo vyzbierať 25.000 eur. Pre financovanie charity sú zásadné aj dve zbierky v kostoloch, ktoré zostali pre pandémiu na dlhý čas zatvorené. Napriek obmedzenému počtu veriacich, ktorí mohli prísť v novembri do kostolov, bola výsledkom jesennej zbierky na charitu suma 53.000 eur,” doplnil Dzurech.

Charita je podľa slov Miroslava Dzurecha vo veľkej miere závislá práve od podpory verejnosti. “Napriek tomu, že sociálne a charitatívne služby sú pre ňu veľmi potrebné, nie sú dofinancované z verejných zdrojov. Ich financovanie tak musíme zabezpečovať sami. Len pre predstavu, náklady na prevádzkovanie našej organizácie sa každoročne vyšplhajú do výšky viac ako jeden milión eur,” povedal.

Peniaze zo zbierok použije charita na financovanie viacerých služieb, napríklad Siete pomoci, vďaka ktorej pomáha ľuďom v núdzi potravinami a materiálne. Pomôžu jej aj pri prevádzke nízkoprahových denných centier v Trnave a Piešťanoch a pri prevádzke farských charít v ďalších mestách a obciach, ako aj na nevyhnutné opravy v zariadení pre seniorov Dom pokojnej staroby v Cíferi. Podporu verejnosti by chcela trnavská charita zúročiť aj pri rozvoji špecializovaného sociálneho poradenstva, ktoré je účinnou pomocou pre ľudí bez domova alebo v takej nepriaznivej situácii, že im bezdomovectvo hrozí.