Regióny Trnava Dunajská Streda Top

ZÁSADNÝ ZVRAT v prípade desaťnásobnej vraždy pápayovcov!? Kľúčové svedectvo a policajná rekonštrukcia na mieste činu

Gang pápayovcov. Zdroj: archív

DUNAJSKÁ STREDA – Pred viac ako 23 rokmi sa odohral najkrvavejší masaker v dejinách samostatného Slovenska. Bolo to presne 25. marca 1999, keď do baru Fotnána v centre Dunajskej Stredy vošli muži so samopalmi. S pokrikom “polícia” prikázali všetkým prítomným ľahnúť na zem a spustili paľbu. Celkovo vystrieľali 113 rán. Na zemi v kaluži krvi zostali  členovia jedného z najobávanejších gangov pápayovcov. Za desaťnásobnú vraždu v Dunajskej nie je dodnes nikto odsúdený. Na svetlo však podľa informácií z prostredia vyšetrovanie prichádzajú informácie o tom, že s políciou začal spolupracovať jeden z údajných aktérov útoku – Karol Bodoky.

 

Pápayovci na čele s Tiborom Pápayom sužovali dunajskostredský ľud nevídanou brutalitou a agresiou. Svojho bossa, ktorý si “medzi svojimi“ vybudoval postavenie a rešpekt najmä hrubou silou a primitívnym správaním, prezývali teatrálne – Papa Joe. Obávaná skupina sa však v prvej línii mafiánskeho velenia dlho neohriala, svojim predchodcom, ktorí sa kvôli Pápayovi a jeho gangu museli z okresu stiahnuť, totiž prekážali a tak sa ich rozhodli zlikvidovať.

Zradiť Pápaya sa nevypláca

Vráťme sa však na začiatok a pozrime sa na okolnosti, ktoré koleso odplaty roztočili. Na sklonku roka 1997 sa v Dunajskej Strede začali formovať rôzne zločinecké zoskupenia, ktoré sa zameriavali na trestnú činnosť. Niet sa čo čudovať, vyhovovala im totiž jednak blízkosť našich maďarských susedov, ako aj plodná zem Žitného ostrova.

Zatiaľ, čo Pápayova skupina páchala násilnú kriminalitu a vypaľovala podnikateľov, ďalšia odnož mafie, ktorá sa sformovala okolo Milana Šípoša a Tomáša Vidu bola zdržanlivejšia. Táto dvojka sa zameriavala najmä na podvody s vykurovacími olejmi, privatizáciu, poistné podvody, či pašovanie alkoholu. Dva gangy mali veľa spoločného, okrem územia, ktoré im bolo pritesné, napríklad aj pokladníka s prezývkou Keco. Jemu odovzdávali peniaze, aby ich Pápay ďalej mohol rozdeliť medzi ostatných. Šípošovi s Vidom, však zrejme vďaka Vidovmu ekonomickému mozgu vynášali nelegálne biznisy viac ako Pápayovi a to sa mu prestalo páčiť. Preto sa dvojica spolu s pokladníkom Kecom rozhodla, že Pápaya v jednom z biznisov obídu a milión korún si napchali do vlastných vreciek.

Tibor Pápay. Zdroj: archív

Papa Joe sa samozrejme o podraze konkurenčnej skupiny dozvedel a keďže mal v povahe riadiť sa skôr živočíšnymi pudmi, ako rozumom, pokladník Keco dlho nedýchal. Rozstrieľal ho Michal Csémy, ktorý sa neskôr stal obľúbeným nájomným vrahom Mikuláša Černáka.

Keco nebol jediný, na ktorom si Pápay prostredníctvom svojich podriadených po zrade vybíjal svoj hnev. Mlieko bolo rozliate a Pápayova pomstychtivosť vyhnala Šípoša, Vidu aj ich vtedajšieho spolupracovníka Ľudovíta Sátora z rodného chotára.

Mikuláš Černák. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

O pomoc požiadali bossa, no našli uňho smrť

Pápay však ani zďaleka nebol taká veľká ryba, aby sa vyhnané trio nemalo na koho obrátiť. Každý v tom čase vzhliadal k Mikulášovi Černákovi a bez jeho zvolenia si menšie mafiánske odnože na Slovensku ani neškrtli. Šipoš s Vidom sa preto domnievali, že práve boss bossov by im papáyovcov mohol pomôcť “vyriešiť“. No a preto sa z Maďarska Šípos s Černákom dohol na osobnom stretnutí v kancelárii v Banskej Bystrici.

Stretnutie sprostredkoval spomínaný Černákov vrah Michal Csémy. Černákova kancelária sa však zmenila na popravisko. Šípoša zlikvidoval teatrálne, ako to mal vo zvyku, priamo pred obecenstvom, v ktorom sa nachádzal aj samotný Pápay. Ten za túto službu ostal Černákovi navždy zaviazaný.

Jeden z trojice je mŕtvy, dvaja však ostali. Po Šípošovej smrti začal jeho kumpánom z Maďarska veliť Ľudovít Sátor. Ten vedel, že na piedestál slovenského podsvetia je možné sa vrátiť jedinou cestou – krvilačnou pomstou.

Skupina okolo Tibora Pápaya. Zdroj: archív

Sátor na tróne

V tej dobe novo sformovaná skupina okolo Sátora tušila, čím Černákovi utŕži najväčšiu ranu. Rozhodli sa zavraždiť jeho obľúbeného nájomného vraha Csémyho. To vtedajšieho bossa slovenského podsvetia natoľko rozhnevalo, že hlavu zradcu vďaka, ktorému sa to sátorovcom podarilo, odrezal a vystavil v kvetináči pred obchodným domom v Dunajskej Strede.

Na samotného vodcu klanu pápayovcov na Slovensku, Tibora Pápaya bol krátko na to vydaný európsky zatykač pre inú vraždu. Blížiac sa k roku 1999, napätie medzi sátorkami v Maďarsku a pápayovcami na Slovensku vrcholí.

Masaker vo Fontáne

Krvilačnej odplate však predchádzala ešte jedna mimoriadne dôležitá udalosť a to likvidácia Györga Döchera, šéfa maďarskej mafie. Toho dal na požiadanie svojho spoločníka Alexandra Harisa, prezývaného Turek, zlikvidovať samotný Sátor. Na revanš Turka poprosil o pomoc pri desaťnásobnej vražde pápayovcov.

Stalo sa 25. marca 1999, kedy do obľúbeného lokálu pápayovcov, kde zvykli hrávať karty nabehlo vražedné komando. V ten deň sa ich v podniku zhromaždilo najviac, čo údajne zabezpečil vysoký funkcionár Slovenskej informačnej služby. Traja útočníci so smrtiacimi škorpiónmi zasadili celému gangu 113 rán. Pápayovci zhodou okolností v tom čase nemali po ruke jedinú zbraň na obranu.

Galéria
Desaťnásobná vražda pápayovcov v bare Fontána. Zdroj: archív
Desaťnásobná vražda pápayovcov v bare Fontána. Zdroj: archív
Desaťnásobná vražda pápayovcov v bare Fontána. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next

Kto môže niečo povedať

Sátor, ako údajný objednávateľ vraždy k tejto veci nikdy nevypovedal, nestihol. Zavraždil ho totiž obávaný hrobár skupiny Léhel Horváth, ktorý sa k skutku priznal. Na poslednom súdnom pojednávaní napriek tomu, že je za Sátorovu vraždu odsúdený na doživotie, uviedol, že Sátor je stále medzi živými. A tak existuje šanca, že dunajskostredského bossa chcel spočiatku len kryť a Sátor sa stále niekde ukrýva. Kým je však v policajnej databáze evidovaný ako nezvestný, jeho svedectvo zrejme nikdy neuzrie svetlo sveta.

Ľudovít Sátor je stále v pátraní. Zdroj: minv.sk

Spolupráca s políciou aj rekonštrukcia vraždy

Medzi obvinenými figuruje aj meno Arpáda Szamaránszkého, prezývaného paprika. Ten zahynul v roku 2005, kedy havaroval na svojom aute. A tak poslednými spomedzi obvinených, ktorí môžu k masakre pápayovcov v Dunajskej Strede niečo povedať ostávajú Turek s Bodokym, ktorých zadržali a obvinili z vrážd minulý rok. Turek skončil v putách v Maďarsku a Karol Bodoky bol zadržaný v Nemecku. Po pár mesiacoch za mrežami nastal podľa viacerých zdrojov z prostredia vyšetrovniam zásadný zvrat. Najnovšie informácie hovoria o tom, že Karol Bodoky sa rozhodol prehovoriť o trestnej činnosti a začal s políciou spolupracovať pri jej objasňovaní. Má ísť o vraždy v podsvetí, medzi ktorými vraj nechýba ani desaťnásobná vražda pápayovcov. V Dunajskej Strede sa dnes už šušká o tom, že Bodokyho majú dokonca eskortovať z maďarskej väzby na Slovensko. Dôvodom mám byť rekonštrukcia vraždy v bare Fontána v centre Dunajskej stredy, kde pred 23 rokmi zavraždili 10 členov gangu. “Nebudem sa vyjadrovať k tomu či môj klient spolupracuje s políciou,” povedal pre zregionu.sk advokát Karola Bodokyho Namir Alyasry.

Ako sa prípad bude ďalej vyvíjať budeme sledovať…