Regióny Trnava

AKTUÁLNE Havária potrubia, tisícky ľudí sú bez VODY: Školy sú zatvorené, obyvatelia POBÚRENÍ: Furt riešime kde sa okúpeme, záchod splachujeme kýbľami

Znečistená voda, voda nie je pitná
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SEREĎ – Mesto Sereď zaplavila opäť voda. Už druhýkrát za týždeň bola v obci havária vodovodného potrubia. Niektoré školy museli byť kvôli tomu zatvorené, iné učili online. Obyvatelia sú pobúrení a upozorňujú, že situácia sa dlhodobo nerieši.

Vo veľkej časti mesta Sereď sa opäť vypla voda. K havárii potrubia došlo v utorok 27. februára 2024 a niektoré časti mesta ostali zaplavené vodou. Na potrubí prebiehali v stredu 28. februára 2024 opravy, ktoré odstavili obyvateľom prívod vody až do večera.

Niektoré školy museli byť zatvorené. “Riaditeľka školy PaedDr. Jarmila Žilecká v súlade so zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (podľa § 150 ods.5) oznamujem, že udeľujem žiakom Špeciálnej základnej školy v budove na Fándlyho ulici v Seredi riaditeľské voľno v stredu dňa 28.februára 2024 z prevádzkovo-technických dôvodov /havária vodovodu v meste Sereď/. Riadne vyučovanie začne vo štvrtok 29.februára 2024,” oznámila riaditeľka školy.

Havária pokračuje

Ešte v stredu (28.2.) večer mesto Sereď informovalo, že voda bude vypnutá dlhšie. “Západoslovenská vodárenská spoločnosť práve informovala mesto, že aj napriek ohlásenej obnove distribúcie vody, nastala ďalšia havária na rovnakom úseku. Na opravách sa začne pracovať zajtra (29.2.) ráno,” informovali na sociálnych sieťach.

Odstávka vody zasiahla viaceré školy, ktoré musia byť zatvorené dva dni po sebe. “Prevádzky škôl preto i napriek pôvodnej informácii nebudú obnovené,” dodáva mesto. Kým niektoré školy ohlásili riaditeľské voľno, na iných sa bude vyučovať online. “Jedná sa o ZŠ J. Fándlyho, MŠ D. Štúra (elok. Fándlyho a Cukrovarská) a špeciálnu ZŠ na ulici Fándlyho. Na Obchodnej akadémii Sereď bude prebiehať online výuka a rovnako aj na Gymnáziu V. Mihálika Sereď,” upresňuje mesto.

Na oprave sa má pracovať od dnešného rána (29.2.), ale odstávka bude trvať celý deň. “Na odstránení havárie sa bude pracovať hneď ráno. Je potrebné rátať opäť s celodennou odstávkou vody. O ďalšom vývoji situácie vás mesto bude informovať,” upresňuje mesto.

Obyvatelia sú pobúrení

Obyvatelia Serede sú pobúrení. Odstávka vody je tu totiž častá. “Vám to už dobre hrabe, aby sme každý mesiac riešili, kam sa pôjdeme okúpať a čo budeme piť. Záchod splachujeme s kýbľami. To je úplne úžasné. Hlavne, že za vodu pýtajú toľké peniaze. Na Vinárskej je odstávka už tretíkrát v priebehu pol roka,” napísala pobúrene Ivana.

Podľa Patrika sa situácia neriešila niekoľko rokov. “Žiadny primátor od 1989 nechcel riešiť tento dlhodobý problém. A takto to bude stále,” dodáva rozhorčene.

Ľudmila upozorňuje, že pri takejto havárii sa má situácia riešiť okamžite. “Pri havárii treba konať okamžite a robiť aj v noci, nech je to čím skôr hotové. Ľudí treba zaplatiť a nie len látať, čo momentálne horí. Treba to povymieňať, lebo sa to zasa stane. Všetko je staré a drží to len na čestné slovo.”