DRÁMA V PIEŠŤANOCH Redaktor vytiahol zbraň na podnikateľa! Policajti vyšetrujú konflikt pre parkovanie

PIEŠŤANY – Do redakcie nám prišli dve fotografie. Na jednej mieri novinár Jozef Forró, ktorý píše pre Denník N do objektívu zbraň, na druhej sa podľa slov svedka nachádza Forróve auto. Incident, ktorý sa odohral vo štvrtok, 31. marca na rohu Mierovej a Radlinského ulici v Piešťanoch potvrdila aj polícia. Svedok tvrdí, že novinár po slovnej potýčke s miestnym podnikateľom vytiahol zbraň. Forró na druhej strane argumentuje, že si len chránil vlastný život.

 

„Polícia v Piešťanoch prijala trestné oznámenie a vykonáva prvotné úkony. Zbraň, ktorú mala osoba v čase incidentu pri sebe, sme v zmysle zákona zaistili. K zraneniu osôb pri skutku nedošlo. Z dôvodu možného zmarenia vyšetrovania,  zatiaľ nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie. Urobíme tak ihneď, keď to situácia vo vyšetrovaní dovolí,“ informovala hovorkyňa Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

Na ulici Šafárikovej, ako aj Mierovej v posledných dňoch rekonštruujú starý objekt. Z toho dôvodu tam mal byť zákaz parkovať. Podľa konateľa stavebnej spoločnosti, ktorá práce vykonáva a zároveň jedného z aktérov potýčky sú tieto ulice takmer posledné na ktorých sa dá zaparkovať bez poplatkov. „Ráno o piatej sme prišli, dali sme si tam pásky so zákazom vstupu. Samozrejme, aby nám tam neparkovali, aby sme mohli s tými nákladnými autami vychádzať,“ priblížil v telefóne redaktorke zregionu.sk. Podľa neho ostatné autá tento zákaz parkovania kvôli aktuálnym stavebným prácam rešpektovali. „No a poobede som tam uvidel parkovať ďalšie vozidlo, tak som sa pri ňom zastavil autom a povedal prosím vás neparkujte tu lebo chodia odtiaľto nákladné autá,“ opísal začiatok medializovaného konfliktu s redaktorom Denníka N. Ten vraj auto preparkovať odmietol a tvrdil, že ide s mačkou na vyšetrenie. „Došlo k slovnej hádke áno, samozrejme výmena chlapských, ty debil, ty primitív..“ hovorí ďalej konateľ spoločnosti. „Vystúpil a prišiel ku mne, tak som vystúpil a naraz pištoľ predo mnou, dal mi ju do huby, rozbil mi peru,“ opisuje stupňujúci sa konflikt. Policajná hovorkyňa Mária Linkešová v stanovisku polície uviedla, že k zraneniu osôb nedošlo.

Piešťany

Redaktor Tomáš Forró v Piešťanoch namieril zbraň voči majiteľovi stavebnej spoločnosti. Zdroj: anonym

Nezávislý žurnalista Tomáš Forró, ktorý píše pre poľské ale aj slovenské, médiá ako Denník N, či SME však opísal vzniknutú situáciu celkom inak. „Včera ma v Piešťanoch napadli dvaja miestni grázli, keď som išiel so svojou mačkou k veterinárovi. Len tak. Nepáčilo sa im, kde som zastavil autom. Vraj keby som bol z Piešťan, hneď viem, s kým mám do činenia, a utiekol by som a nerobil tu problémy. Nasledovala spŕška vulgarizmov, vyhrážky, potom, keď som chcel zavolať políciu, fyzický útok. A potom ďalšie,“ napísal novinár krátko po incidente na svojej sociálnej sieti.

Konateľ firmy na to, že Forró vytiahol zbraň reagoval podľa vlastných slov takto: „Tak mu hovorím, že či mu hrabe, že ja pištoľ nemám, že či je dement,“ povedal s tým, že následne zavolal políciu a redaktor naňho údajne zbraň s maskáčovým dizajnom mieril až do jej príchodu. „Ja som ostal úplne v pomykove, čo spraviť, ale on na mňa stále mieril, normálne som bol v tom, že ma zastrelí,“ dodal s tým, že Forró si podľa neho celý incident nahrával na mobilný telefón. Na miesto činu mal po chvíli dobehnúť aj konateľov syn. „Syn mu vraví, že či mu d-rbe, že vytiahol na jeho otca pištoľ, že čo robí,“ tvrdí miestny podnikateľ.

Forró na druhej strane tvrdí, že nebol tým, ktorý inicioval útok ako prvý. „Zbraň som vytiahol, až keď sa k útočníkovi pridal ďalší, tentokrát s oceľovou tyčou,“ povedal žurnalista v svojom vyjadrení.

Forróve auto

Auto redaktora, ktoré na ulici zaparkoval. Zdroj: anonym Auto redaktora, ktoré na ulici zaparkoval. Zdroj: anonym

Podľa slov druhého aktéra konfliktu ostrú zbraň novinárovi privolaná hliadka zaistila. „Keď prišli policajti povedal som im, že má vo vrecku zbraň a on im ju odovzdal,“ hovorí konateľ spoločnosti s tým, že Forró podľa neho pred policajtami vybíjal zo zbrane náboje. „Keď máte pred hlavou pištoľ, nabitú a s ostrými, nie je to bohvie čo,“ dodáva. Ako ďalej vypovedal novinár mal na neho mieriť zbraň približne desať minút.

Na policajnom oddelení v Piešťanoch podal konateľ firmy trestné oznámenie. Celú udalosť mali vidieť viacerí ľudia. Nedaj bože, že v tom strese stlačí spúšť a odstrelí mi hlavu. Zato, že on zle parkuje, tak by ma zastrelil, človeka by zabil?“ opakuje muž zo stavebnej spoločnosti.

„Neschvaľujem násilie ani používanie zbraní. Nenosím ju kvôli frajerine ani kvôli takýmto ľuďom, ale kvôli svojej práci. Napriek tomu som rád, že som aj vďaka nej teraz v poriadku. Nevystrelil som z nej, no pomohla mi zastaviť útok a eskaláciu násilia zo strany útočníkov,“ uzavrel vo svojom statuse novinár. V komentároch pod ním priblížil, že dvaja útočníci ho mali ohroziť s oceľovou pálkou.

Podľa informácií, ktoré má k dispozícii konateľ stavebnej spoločnosti policajti už začali trestné stíhanie. „Spravili úradný záznam, je to tuším vedené ako nebezpečné vyhrážanie so zbraňou,“ myslí si. Polícia však túto informáciu nechcela potvrdiť, rovnako nekomentovala ani to, či bolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe. „V prípade naďalej prebiehajú procesné úkony, ktoré zatiaľ nie je možné konkretizovať,“ znie najnovšie stanovisko polície k prípadu.

Viac o téme: Denník N, konflikt, novinár, Piešťany, redaktor, Tomáš Forró, zbraň

Súvisiace články