Regióny Bratislava Trnava

CHULIGÁNI PLIAGA FUTBALU! Rizikový zápas v Trnave ukázal všetky slabiny organizátora

Podľa utajených informácií z komunikácie medzi dvoma súperiacimi klubmi bolo zrejmé, že krvavú bitku plánovali už dopredu. ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava
ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava

BRATISLAVA – Fiasko, hanba, hnev, frustrácia, škandál, primitivizmus, totálne zlyhanie bezpečnostných zložiek, organizátora, Únie ligových klubov aj fanúšikov oboch klubov. Futbalové derby Trnava – Slovan má po víkende všetky možné negatívne prirovnania, ale ani jedno jediné pozitívne alebo priamo k zápasu. To, čo sa odohralo na štadióne Antona Malatinského je absolútnym výsmechom všetkým, nielen futbalovým fanúšikom na Slovensku.

 

Na to, že je duel Trnava – Slovan rizikovým a vysoko problémovým zápasom nepotrebujete vysokú školu. Už minimálne od polovice šesťdesiatych rokov minulého storočia je rivalita oboch táborov až chorobná. Aj preto sa na každý zápas týchto mužstiev, od prípraviek až po mužov, musíte pripraviť ako by mal prísť na Slovensko pápež. Nesmiete podceniť absolútne nič. To sa v nedeľu 17.októbra nestalo. Zápas, ktorý mal byť šlágrom jesene, súbojom prvého s druhým sa po štvrť hodine zmenil na odporné a nechutné divadlo, kde boli v hlavnej úlohe chuligáni, vagabundi a duševne nepríčetní fanúšikovia Trnavy a Slovana. Na trávniku sa odohrávali výjavy ako z nejakej juhoamerickej väznice. Kopance do hlavy, „férové bitky“ dvadsiatich proti jednému, vulgarizmy najhrubšieho zrna, ostreľovanie sa svetlicami. Jednoducho hnus.

“Včerajší zápas medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava sa po desiatich minútach zvrhol na súboj oboch fanúšikovských sektorov a hoci polícia situáciu upokojila vyprázdnením sektora hostí, zápas ďalej nepokračoval. Všetci prítomní boli zhrození z toho, čo videli namiesto futbalového zápasu dvoch tradičných rivalov. Ostro odsudzujeme tieto nechutnosti, ktorých sa podľa našich informácií dopustili nielen fanúšikovia oboch zúčastnených mužstiev, ale aj ďalší chuligáni z Poľska a Česka. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie, my sme a budeme maximálne súčinní, aby sme polícii pomohli vypátrať hlavných vinníkov, bez ohľadu na to, z ktorého sú tábora. Takýto primitivizmus nepatrí na štadión ani do slušnej spoločnosti,” uviedol v stanovisku trnavský klub.

 

ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava

Prečo sa v Trnave odohrával vojnový film a nie futbalový zápas? Lebo zápas totálne podcenila a nezvládla domáca usporiadateľská služba a klub. Je zvrátené a nepochopiteľné, že si na tribúny prepašovali chuligáni oboch mužstiev svetlice, delobuchy, kamene, tyče a transparenty s urážlivými nápismi. Že sa domáci fanúšikovský sektor už pred začiatkom premenil na horiace choreo s urážlivými textami. Že sa po streche štadióna nad sektorom Slovana prechádzali nejakí pomätenci s provokujúcim transparentom a hádzali na slovanistov pyrotechniku. Je normálne, že sa za Trnavu bili Poliaci z GKS Katowice, ako aj chuligáni z Baníka Ostrava? Že mal mať Slovan podporu bitkárov zo Zbrojovky Brno? Ako sa na štadión dostali? Aké boli kontroly na štadióne, kto ich nezvládol, podcenil a prečo? Bol to úmysel, provokácia, naschvál vyvolaná konfrontácia? Ako je možné, že vagabundi bez problémov vtrhli na ihrisko, bili sa tam a nik im v tom nedokázal zabrániť. Čo robila polícia a domáca bezpečnostná služba?

 

ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj

 “Apelujeme preto aj na to, aby sa vytvorili pre organizátorov také legislatívne podmienky, ktoré by dovolili účinne sa proti podobným živlom brániť. Bloková pokuta im v tom rozhodne nezabráni. Je isté, že oba zúčastnené kluby tresty neminú. Našou zodpovednosťou je, že sa na tribúny dostala pyrotechnika a na hraciu plochu vnikli diváci. V rámci možností sme sa však snažili urobiť maximum. Bohužiaľ, nestačilo to. Zabrániť tomu, aby sa dostala pyrotechnika na štadión, je náročná úloha a očakávať, že usporiadatelia bez pomoci ťažkoodencov zastavia stohlavový dav rozvášnených vandalov na tribúne, je nemysliteľné. Rovnako potrestaná je aj drvivá väčšina fanúšikov, ktorí prišli kvôli futbalu a nakoniec museli byť svedkom niečoho, čo s futbalom nemalo nič spoločné,” konštatuje Spartak Trnava vo svojom oficiálnom stanovisku.

“Tresty a exemplárne, by však v prvom rade mali dostať hlavní vinníci, ktorí pyrotechnikou ohrozovali zdravie všetkých naokolo, prípadne vnikli na hraciu plochu. Včerajškom definitívne pretiekol pohár akejkoľvek našej tolerancie. Snažíme sa, aby sa na štadión vrátili rodiny s deťmi, ale musia sa tam cítiť nielen komfortne, ale najmä bezpečne. Nastal čas raz a navždy, aby sme my kluby spolu s kompetentnými orgánmi vyriešili tento niekoľkoročný problém nášho futbalu, nech sa už nič podobné neopakuje,” uvádza sa ďalej v stanovisku Spartaka Trnava.

ZDROJ: fb Ultras Spartak Trnava

Podľa polície za incidenty počas zápasu Spartak Trnava – Slovan Bratislava nesie vinu organizátor, ktorý adekvátne nereagoval na riziká, ktoré hrozia. Policajti poukazujú na to, že okrem stoviek príslušníkov, ktorí dohliadali na situáciu v meste, boli priamo na štadióne operatívne vyčlenené zásahové skupiny, pripravené konať v prípade, že sa situácia organizátorovi vymkne spod kontroly. Samotnému zákroku však musí predchádzať požiadavka organizátora odvíjajúca sa od faktu, že dochádza k ohrozeniu bezpečnosti, zdravia či životov. “Zo strany organizátora bola takáto požiadavka vyslovená až po upozornení policajného veliteľa opatrení,” upozornila polícia, pričom pripomenula aj to, že práve organizátori nesú aj zodpovednosť za kontroly fanúšikov pri vstupe na štadión a zabránenie nekontrolovaného pohybu návštevníkov vnútri štadióna.  “V súvislosti s konaním osôb na samotnom štadióne začala polícia trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hracie pole, ale aj tí, ktorí narušili verejný poriadok,” uvádzajú policajti na sociálnej sieti. Organizátora požiadali o kamerové záznamy a súčinnosť pri stotožnení konkrétnych osôb.

 

ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj

“Budeme vyvodzovať dôsledky voči organizácii nedeľného zápasu domácim klubom, kde došlo k nepochopiteľnému podceneniu rizikového podujatia, ale aj voči obom fanúšikovským skupinám. Pre nás je to obrovské sklamanie. Deväťdesiatdeväť percent slušných ľudí si prišlo užiť zápas, no zvyšné 1 percento tiež fanúšikov bolo proti. Sú to ľudia, ktorým nejde o futbal. Takéto prejavy fanúšikov nemôžeme trpieť. Musíme vedieť o tom, že sa k nám chystá skupina zahraničných fanúšikov z rôznych krajín a musíme vedieť voči nim zasiahnuť a keď porušia pravidlá, prijať voči nim trestnoprávnu zodpovednosť. Veď v derby sme na ihrisku videli zástupcov viacerých zahraničných fanúšikovských skupín, čo je nepochopiteľné. Bez toho nebude existovať poriadok,” povedal Ivan Kozák, prezident Únie ligových klubov.

 

Riešenie je jednoduché – musia padať exemplárne tresty – pre všetkých. Či už kontumácia zápasu v neprospech Trnavy, uzavretie trnavského štadióna minimálne na niekoľko zápasov, pokuta pre klub rádovo v desiatkach tisíc EUR, preplatenie kompletných nákladov za všetky policajné manévre v Trnave aj v Bratislave. Očakávali by sa aj personálne zmeny v trnavskom klube, identifikovanie vagabundov, ktorí sa hrali na gladiátorov a dať im všetko k náhrade, zakázať vstup na štadión do konca života. Šťavnatú pokutu by mal dostať aj Slovan a jeho fanúšikovia by sa do Trnavy na futbal nemali dostať pekne dlho. Futbalový zväz, kluby, hráči, funkcionári, tréneri mesiace nariekali a vyplakávali ako je potrebné a dôležité, aby sa fanúšikovia vrátili na štadióny. Teraz sa ukazuje, že bude lepšie ak ostanú štadióny prázdne. Riskovať zdravie a život na tribúnach iba preto, že som fanúšik iného klubu nemá význam a slovenský futbal za to nestojí. Ani ukazovať deťom, akí vagabundi a chuligáni chodia na futbal.

“V ťažkej covidovej dobe si všetci priali, aby sa mohli štadióny zaplniť. Dnes sa fakt zaplnil, prišlo 9000 slušných ľudí a doplatilo na pár jednotlivcov. Všetci vieme, že takýchto fanúšikov nechceme, ale podľa mňa by sa to malo zosobniť a vyvodiť z toho jasné dôsledky. Spraviť to tak, aby sa tomu predchádzalo. Vo svete majú tí, ktorí boli identifikovaní, zákaz vstupu na štadión. Tým sa dá najavo, že sa to už nikdy tolerovať nebude, a tí ďalší ľudia sa z toho poučia. Dúfam, že sa nikdy nestane, aby muselo byť derby bez fanúšikov. To je korenie futbalu, hrá sa pre nich. Môžeme len dúfať, že nám to nepokazí rozbehnutú sezónu, že klub na to nedoplatí. Dúfam, že nebude kontumácia, že neprídeme o tri body a že nám nezavrú štadión,” skonštatoval tréner Trnavy Michal Gašparík.

 

ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj

“V mene všetkých slušných priaznivcov športových podujatí a v mene všetkých detí, ktorých bolo na derby Trnava – Slovan na štadióne v Trnave neúrekom, sa dištancujem od nechutného správania sa časti fanúšikov z oboch táborov. Rizikový zápas bol nezvládnutý v mnohých ohľadoch. Myslím si, že tí, ktorí sa na ihrisku bili, na futbal nechodia. Usporiadatelia z Trnavy ho minimálne podcenili,” povedal štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár. Štátny tajomník zároveň predpokladá, že pre šport a samotný futbal budú vyvodené veľké tresty. Podľa neho takéto správanie ublížilo nielen futbalu a ekonomike futbalu, ale aj covidovému nastaveniu, keďže v súčasnosti je každý divák v hľadisku vzácny. “Vyzývame vedenie slovenského futbalu, aby v tejto kauze postupovalo veľmi razantne. Ak boli zapojení aj priaznivci zahraničných klubov, je nutné riešiť kauzu aj s medzinárodnou spoluprácou,” dodal Husár.

Podľa podpredsedu Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Radovana Slobodu (SaS) je takéto správanie absolútnou neakceptovateľnou hanbou pre celý slovenský futbal. “Žiadame exemplárne tresty pre oba tímy, pretože nielen, že zlyhala organizácia zápasu, ale každý tím nesie vinu za svojich fanúšikov. Únia ligových klubov musí rozhodnúť promptne a rýchlo, aby to bolo ponaučenie pre ďalšie zápasy. Je neprijateľné, keď namiesto kvalitného futbalu majú všetky naše mladé talenty za príklad len bitku a násilnosti,” doplnil Sloboda.

 

Galéria
Podľa utajených informácií z komunikácie medzi dvoma súperiacimi klubmi bolo zrejmé, že krvavú bitku plánovali už dopredu. ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava
ZDROJ: fb ŠK Slovan Bratislava
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: fb Polícia SR
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: fb Ultras Spartak Trnava
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: fb Ultras Spartak Trnava
Podľa utajených informácií z komunikácie medzi dvoma súperiacimi klubmi bolo zrejmé, že krvavú bitku plánovali už dopredu. ZDROJ: TASR - Lukáš Grinaj
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj
Tvrdé tresty pre futbalistov Trnavy a Slovana za bitky chuligánov. ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj
navigate_before
navigate_next