Regióny Trnava Top

HRÔZA v NEMOCNICI: Antonín 3 TÝŽDNE ležal na chodbe, potom ho vyniesli do KRÍKOV! Ako to mohli dopustiť? Toto je REAKCIA

Takto ležal na chodbe v nemocnici Ladislav, prípad sa zopakoval. Zdroj: TASR (ilustračné), reprofoto RTVS

GALANTA – Prípad, ktorý sa odohral v galantskej nemocnici, otriasol celým Slovenskom. Pán Ladislav ležal desať dní na chodbe v nemocnici a nakoniec zomrel. To však nestačilo a hrôza sa zapakovala. V tej istej nemocnici ležal ďalší pacient celé dní na chodbe bez toho, aby si ho niekto všimol.

Slováci ostali pobúrení, keď sa dozvedeli o Ladislavovi, ktorý ležal desať dní v zúboženom stave na chodbe v nemocnici. Teraz na ďalší, takmer na vlas rovnaký prípad, ktorý sa odohral v tej istej nemocnici, opäť upozornila RTVS. Podľa nej mal úbohý muž ležať na chodbe až 20 dní.

Zomrel na zlyhanie orgánov

Ladislavov príbeh skončil tým najtragickejším spôsobom. Podľa lekárov pán nebol súci na hospitalizáciu a útulky pre bezdomovcov ho tiež neprijali. Pán Ladislav zomrel na podchladenie a zlyhanie orgánov. „Našli sme ho ležať na podlahe na nemocničnej chodbe s tým, že bol úplne dezorientovaný. Pomaly mu bilo srdce, bol brutálne podchladený,“ opísala vtedajšiu situáciu dobrovoľníčka z komunity sv. Egídia Miroslava Čulagová.

 „Nemocnica si stojí za tým, že tak ako všetkým pacientom, aj pacientom bez domova, ak je to nevyhnutné a ich zdravotný stav to vyžaduje, poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnej miere,“ uviedol vtedy pre RTVS hovorca Pro Care a Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Ďalší hrôzostrašný prípad

Teraz sa však v tej istej galantskej nemocnici odohral ďalší obdobný prípad. Ako ďalej píše RTVS, druhý muž mal stráviť na nemocničnej chodbe až 20 dní. Potom ho na vozíku vyviezli do kríkov. „Oslovili nás aj dobrovoľníci s tým, že si tam všimli pána, ktorý im príde prehliadaný. Stretávali ho na chodbe, kde ho prekračovali ľudia, potom o pár dní na to bol vynesený pred nemocnicu,“ priblížil vedúci útulku Sv. Lujzy de Marillac v Bratislave Michal Cibiri. Pán Antonín mal viac šťastia ako pán Ladislav, ktorý nakoniec v nemocnici zomrel.

Podľa slov vedúceho útulku sa pán nevedel sám obslúžiť, bol dehydrovaný, podvyživený a niekoľko dní ležal bez zmeny polohy. „Na to bola celkom jednoduchá odpoveď, dať tomu človeku dôstojné miesto, posteľ, stravu. Ten človek nemal takú diagnózu, aby sa z toho nedostal,“ dodal Cibiri.

Na incident zareagovala nemocnica. „To, za akých okolností ten človek pobýval v areáli nemocnice sa vám vyjadriť neviem, ale to, čo viem potvrdiť je, že mu opakovane poskytli zdravotnú starostlivosť,“ vyjadril sa k situácii hovorca Pro Care a Svet zdravia Tomáš Kráľ.