Regióny Trnava

Klinika infektológie v trnavskej nemocnici čakala na svoju JIS štyri desaťročia

Zľava premiér SR Eduard Heger, riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta, primárka Infektologickej kliniky Mária Soľavová a prednostka infektologickej kliniky Adriána Kršáková. ZDROJ: TASR/ Lukáš Grina

TRNAVA – Predseda vlády SR Eduard Heger spolu s riaditeľom Fakultnej nemocnice Trnava Vladislavom Šrojtom prestrihli dnes pásku na novej jednotke intenzívnej starostlivosti  kliniky infektológie. Ide o vôbec prvé takéto pracovisko pre pacientov v Trnavskom kraji s ťažkým priebehom infekčných a prenosných ochorení.

 

Prebudovanie priestorov v 100 rokov starej budove trvalo podľa Šrojtu desať mesiacov a vyžiadalo si náklad 600 000 eur s DPH. Premiér ocenil, že jednotku intenzívnej starostlivosti nemocnica budovala z vlastných prostriedkov, ktoré sa jej podarilo získať reštrukturalizáciou nákladovej stránky. Fakultná nemocnica Trnava je podľa neho “príkladom reforiem, investícií a dobrého manažmentu”.

Úplne nový trakt zriadili v pôvodných priestoroch kliniky. Sú v ňom vybudované štyri izolované boxy jednotky intenzívnej starostlivosti, kde možno hospitalizovať naraz päť pacientov. Boxy sú vybavené modernou technológiou, pri každom lôžku sú rozvody medicínskych plynov. Lôžka sú monitorované zo stanoviska sestier, inštalovaná je špeciálna vzduchotechnika.

Fakultná nemocncia doteraz takéto pracovisko nemala, v čase pandémie musela ťažké stavy s ochorením COVID-19 riešiť na iných oddeleniach jednotiek intenzívnej starostlivosti v rámci fakultnej nemocnice. Ako spomenula bývalá prednostka kliniky Anna Strehárová, o potrebe jednotky intenzívnej starostlivosti na infektológii sa pritom začalo hovoriť už pred štyrmi desaťročiami, no žiadne z doterajších vedení nemocnice sa k tomuto kroku neodhodlalo.

“Vieme tu liečiť pacientov nielen s ťažkým priebehom infekcie SARS-CoV-2, ale aj pacientov s inými infekčnými ochoreniami, ktorých klinický stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť, ako napríklad hnisavé zápaly mozgových blán, septické stavy a podobne,” uviedla primárka kliniky Mária Soľavová.

Fakultná nemocnica v poslednom čase investovala a plánuje investovať do modernizácie jednotlivých kliník a oddelení, zároveň však čaká, či z plánu obnovy a odolnosti získa prostriedky na výstavbu novej nemocnice v monobloku, kde by sa všetky pracoviská centralizovali. Podľa riaditeľa obnovu nezastavia, keďže aj pri získaní prostriedkov na výstavbu by nová nemocnica mohla byť aktuálna zhruba do desiatich rokov. “Nemôžeme predsa za ten čas stopnúť rozvoj našej nemocnice,” uviedol. V prípade výstavby nového objektu by súčasné budovy vedela FN podľa Šrojtu  poskytnúť mestu či kraju napríklad na ambulantnú starostlivosť a podobne.

Premiér pripomenul, že vláda v pláne obnovy vyčlenila na zdravotníctvo 1,5 miliardy eur ako jednu zo svojich priorít. “Aj toto oddelenie v Trnave je príkladom, ako chceme dopriať pacientom kvalitnú starostlivosť,” uviedol.