Regióny Trnava Sereď

Na nábreží Váhu v Seredi ožije spomienka na lodné mlyny

Zdroj: FB / Mesto Sereď

SEREĎ – Dva projekty v jednej lokalite môžu vďaka podpore občanov v hlasovaní participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) realizovať v Seredi. Na nábreží Váhu pri Garbiarskej ulici sa stretnú skauti, ktorí budú budovať oddychovú zónu a občianske združenie (OZ) Vodný hrad. To doplní zónu o náučný chodník s názvom Seredské lodné mlyny – zabudnutá história, pri jeho tvorbe počíta s pomocou pamätníkov. Obe iniciatívy získali podporu po 5000 eur.

 

Časť nábrežia pri Garbiarskej ulici by sa mala pod gesciou Slovenského skautingu, 82. zboru Polaris Sereď zmeniť v rámci projektu Mesto blízke ľuďom – Rieka blízka mestu na novú atraktívnu oddychovú zónu. Skauti plánujú vyčistiť, presvetliť dlhodobo zanedbané a husto zarastené územie. Seredčania všetkých vekových skupín si tam budú môcť dopriať relax s vybudovanými chodníkmi, ohniskom a prvkami drobnej architektúry. Iniciatívu podporila aj seredská radnica.

Pridanú hodnotu lokalite dá aktivita OZ Vodný hrad, ktoré sa zameriava na posilňovanie povedomia Seredčanov o histórii mesta. Podľa predsedu rady OZ Rastislava Petroviča chcú vybudovať chodník s informačnými tabuľami o lodných mlynoch na Váhu, ktoré kedysi vytvárali nezameniteľný kolorit Serede. “Mlynári v minulosti predstavovali silnú skupinu remeselníkov v Seredi. Počet mlynov bol veľmi vysoký, v roku 1900 štatistiky vykazujú v meste až 48 mlynárov,” informoval. Posledné mlyny zanikli v päťdesiatych rokoch minulého storočia a jedna z mála pripomienok na túto časť histórie Serede je názov ulice pri Váhu – Mlynárska. Mladá generácia však už nemá o tejto etape života mesta žiadne informácie. “Preto sme sa rozhodli takýmto spôsobom prispieť k náprave,” uviedol Petrovič.

Pri tvorbe textu tabúľ čerpá OZ poznatky z odbornej literatúry a archívnych prameňov. K spolupráci prizvali aj verejnosť. “Našim cieľom je získať obrazovú dokumentáciu a fotografie z rodinných albumov alebo informácie z obecných kroník. Vychádzať chceme aj zo spomienok seniorov. Z významných seredských mlynárskych rodín sa v archívnych dokumentoch spomínajú viaceré ako Dúbravovci, Navrátilovci či Hanzlíkovci. Ak má niekto fotografie so záberom na lodné mlyny, alebo nám vie poskytnúť dokumenty s nimi spojené, môže sa obrátiť na  Mestské  múzeum v Seredi,” doplnil Petrovič.