NEKOMPROMISNÝ odkaz mafiánskeho bossa Černáka: „Kánko, ale chlapi nevyplakávajú pre nejakých 10 rokov basy“

LEOPOLDOV – Pravú ruku mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka Jána Kána vo štvrtok minulý týždeň neprávoplatne odsúdili za vraždu poľského milionára na 10 rokov väzenia. Deň po rozsudku prehovoril pre portál zregionu.sk, ktorému sa posťažoval. K rozsudku totiž výrazne dopomohli svedecké výpovede Alexandra Horvátha z gangu holubovcov ale aj samotného bývalého šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si v Leopoldove odpykáva doživotný trest. Najskôr to bol teda Kán, ktorý po verdikte súdu reagoval, že Horváth aj Černák klamú a v rozhovore dokonca vysvetľoval dôvody Černákovej pomsty. Po publikovaní článku s Kánovym rozhovorom neostal ticho ani samotný niekdajší boss Mikuláš Černák. 

 

Mikuláša Černák sa pred súdom priznal, že na milionára Grzegorza Szymaneka vystrelil prvý a následne podal zbraň Jánovi Kánovi, ktorý mal vraždu dokonať. Kán dodnes zaryto tvrdí, že je nevinný a rozsudok súdu považuje za absurdný. Pričom podľa viacerých svedeckých výpovedí, Szymanek nie je jediný, ktorý mal skonať Kánovým pričinením. Podľa Černákových výpovedí po prelomení mlčania sa údajne Kán priamo zúčastnil viac ako desiatky vrážd.

ROZSUDOK 10 rokov väzenia za mafiánsku vraždu! Pravá ruka bossa Černáka Ján Kán prehovoril

Keďže sa v minulosti vysoko postavený člen černákovho gangu na súdne pojednávanie nedostavil, redaktorka zregionu.sk sa mu rozhodla zatelefonovať. Niekdajšia pravá ruka mafiánskeho bossa z Banskej Bystrice Ján Kán na svojej nevine trvá. Krátko po verdikte sa prostredníctvom svojho advokáta odvolal, ďalej bude v prípade rozhodovať Krajský súd v Banskej Bystrici. Na otázku redaktorky, či sa samotného skutku vraždy zúčastnil odpovedal vyhýbavo, “Potom sa vám neskôr vyjadrím” tvrdil Ján Kán do telefónu. Ďalej dodal, že súd nezohľadnil dôkazy, ktoré chceli s advokátom predložiť na spochybnenie Černákovho svedectva. Na samotného Černáka, má Kán napriek rokom spojenectva ťažké srdce. “Černák obvinil pár ľudí, dvakrát z vraždy aj mňa, kde bolo nakoniec dokázané, že klame, tak je dôveryhodný, nie je dôveryhodný?” spytuje sa Kán. “Je to pomsta za to, že chcel odo mňa, aby som vypovedal v jeho prospech a to som odmietol,” povedal rozhorčený z vraždy obžalovaný mafián do telefónu.

Nekompromisné riadky priamo z cely

No a práve slová, ktoré adresoval Ján Kán redaktorke zregionu.sk nenechali bossa banskobystrického podsvetia chladným a Kánovi z leopoldovskej väznice adresoval drsný odkaz. „REAKCIA M. Černáka k opätovnému odsúdeniu Jána Kána a navýšeniu jeho trestu Okresným súdom v B. Bystrici,“ znie titulok v poslednom statuse na osobnom blogu Mikuláša Černáka.

Reakcia Mikuláša Černáka na seba nenechala dlho čakať. Zdroj: FB

„Pôvodne som sa k tomuto zbabelcovi Kánovi, ktorý tu teraz vyplakáva, aký je on nevinný a to všetko spáchal ten zlý Černák, už ani nechcel vyjadrovať, ale keď čítam tie jeho dnešné reakcie, tak sa musím vyjadriť aspoň pre tých, ktorí nás v 90. rokoch dobre poznali a vedia o čom píšem,“ uviedol Černák prostredníctvom administrátorov na svojej stránke. Ďalej hovorí, že na Kána sa nehnevá, skôr ho ľutuje, „On sa neustále úboho odvoláva na akúsi pomstu z mojej strany za to, že mi nechcel pred viac ako 18 rokmi pomôcť – vypovedať v môj prospech. Toto je už dávno za nami a ja voči nemu dnes necítim už žiaden hnev, skôr ľútosť nad jeho momentálnymi reakciami a zbabelým správaním. Mrzí ma len to, že zabudol, čo sme si stále hovorievali, keď sme v 90. rokoch spolu pôsobili v štruktúrach organizovaného zločinu a porušovali zákony: „Keď nás raz dostanú, musíme sa zachovať ako chlapi…“ rozpísal sa niekdajší boss z väzenia. „Kánko, ale chlapi nevyplakávajú pre nejakých 10 rokov basy, keď ich dostanú, hlavne, keď sa ráno pozrú do svojho zrkadla tak sú radi, že to nie je doživotie ako dostal ten zlý Černák, ktorý bol 17 rokov zavretý v malej omrežovanej cele, kde mlčal s úmyslom, aby ste sa vy ostatní sem nedostali a mohli si tak užívať slobodu so svojimi rodinami… Hnev a sebaľútosť nám už teraz nepomôže, skôr to zrkadlo a sebareflexia,“ dodáva Černák pobúrený vyjadreniami svojho bývalého spojenca.

Vražda milionára Grzegorza Szymaneka

Vtedajší boss slovenského podsvetia mal rovnako, ako v iných prípadoch vraždiť teatrálne. K skutku si preto prizval aj členov košickej mafie a dokonca jedného Poliaka. Podľa obžaloby mal Černák so slovami “stretneme sa v pekle” jedenkrát vystreliť z pištole do úst Szymaneka a následne podať zbraň Jánovi Kánovi, ktorý ho strelil do hrudníka.

Verziu, že sa na zavraždení Poliaka podieľal aj Kán, potvrdzuje aj odsúdený svedok Alexander Horváth, ktorý sám bol na mieste vraždy. Takto podľa súdu vypovedal už predtým, ako sa k poprave Szymaneka priznal samotný Černák. Kánov advokát Horváthove svedectvá spochybňuje a nepovažuje ho za dôveryhodného.

Černáka aj Kána okresný súd v roku 2019 uznal za vinných. Súd opätovne uveril minulým výpovediam Černáka, ktorý sa k vražde priznáva. V jeho prípade však súd upustil od uloženia súhrnného trestu, pretože mal za to, že výnimočný trest odňatia slobody na doživotie, ktorý si odpykáva, je dostatočný.

Jána Kána v prípade vraždy poľského podnikateľa odsúdili v roku 2019 na osem rokov väzenia. Aj Mikuláš Černák aj Ján Kán sa v roku 2019 voči rozsudku odvolali. Krajský súd v Banskej Bystrici odvolanie obžalovaného Černáka zamietol a potvrdil rozhodnutie okresného súdu. V prípade Jána Kána verdikt týkajúci sa viny a trestu zrušil a vec vrátil na Okresný súd v Banskej Bystrici. Dospel k záveru, že prvostupňový súd nesprávne vyhodnotil časť vykonaných dôkazov a v tejto súvislosti bolo potrebné vykonať ďalšie v zmysle záverov odvolacieho súdu.

 

Viac o téme: boss, černákovci, doživotie, Grzegorza Szymanek, Ján Kán, Leopoldov, mafia, Mikuláš Černák, osobný blog, podsvetie, Poliak, vraždy

Súvisiace články