Regióny Trnava Senica Top

Nevídaný VESMÍRNY ÚKAZ 59 kilometrov nad Senicou! Nočnú oblohu rozžiaril úchvatný meteorit

meteor, asteroid, bolid
Nad Slovenskom preletel meteor bolid. Zdroj: YouTube/Idökép

SLOVENSKO – Prírodný úkaz, ktorý sa len tak bežne nevidí, ste mohli spozorovať vo štvrtok 13. januára okolo 18,00 hodiny pri česko-slovenských hraniciach. Oblohu na niekoľko sekúnd rozžiaril veľmi jasný meteor bolid. Po vstupe do atmosféry zhorel pri Senici. Informoval o tom Česká astronomická spoločnosť.

 

Nebeské divadlo si mohli minulý týždeň užiť obyvatelia bývajúci v Trnavskom kraji blízko česko-slovenskej hranice. Oblohou tesne po šiestej hodine večer preletel tak jasný bolid, že aj napriek jasnému svitu Mesiaca, ktorý bol štyri dni pred úplnkom, sa stal tým najdominantnejším svetelným objektom.

Podľa informácií českých astronómov bol úlomok asteroidu veľký asi desať centimetrov a vážil približne tri kilá. “Presne o 18,00 hod a 8 minút vstúpil do zemskej atmosféry malé medziplanetárne teles, tzv. meteorit. Teleso sa vtedy pohybovala 32 kilometrov za sekundu,” uvádzajú na stránke.

Astronómovia dokázali bolid zachytiť vďaka špeciálnym prístrojom, ktoré sú rozmiestnené po celej strednej Európe. “V dôsledku trenia s atmosférou sa meteor natoľko nahrial a začal svietiť, že bol detekovaný našimi prístrojmi. Stalo sa tak, keď bol 96 km nad zemou nad Beskydami,” vysvetľujú astronómovia.

Pre laického pozorovateľa bol voľným okom najviac viditeľný 59 km nad zemou, kedy bol viditeľný aj v susedských krajinách. Celú svetelnú dráhu dlhú skoro 150 km uletel za 5,2 sekundy, pričom zhasol vo výške necelých 38 km blízko Senice.

bolid, dráha, meteor
Schematické znázornenie dráhy bolidu. Zdroj: Česká straonomická společnost

Bolid je veľmi jasný meteor, ktorý vznikne vstupom telesa kozmického pôvodu do zemskej atmosféry. Veľká časť sa vyparí v atmosfére a na zem nedopadne. Pred zrážkou so Zemou tento meteor obiehal Slnko po eliptickej dráhe naklonenej 33 stupňov k rovine zemskej dráhy. Jeden obeh okolo Slnka trval tomuto malému medziplanetárnemu telesu približne 2,5 roka. Počas preletu atmosférou sa celá pôvodná hmota tohto pomerne súdržného meteoridu spotrebovala. , Žiadny makroskopicky významný úlomok pôvodného meteoritu na zem nedopadol.