Regióny Trnava

O bezplatný rozbor vody zo studní je v Trnavskom kraji záujem

Zdroj: TASR / Pavol Jurčo

TRNAVA – K podujatiam pri príležitosti Svetového dňa vody sa v Trnavskom kraji vo štvrtok (21. 3.) pripojí Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trnave a v piatok (22. 3.) i Trnavská vodárenská spoločnosť (Tavos) so sídlom v Piešťanoch. Do oboch inštitúcií môžu majitelia alebo užívatelia súkromných studní či iných individuálnych zdrojov priniesť vzorky vody.

 

Témou tohtoročného dňa vody je Nenechať nikoho bokom alebo Brať na každého ohľad, vychádzajúca z Agendy 2030, ktorá dáva svetu prísľub dovtedy zabezpečiť vodu pre všetkých v rámci stratégie trvalo udržateľného rozvoja, z ktorého musí mať každý človek prospech.

RÚVZ v Trnave bude prijímať vzorky vody vo štvrtok vo svojich laboratóriách na Halenárskej ulici v čase od 8. do 15. hodiny. Ponuka platí pre obyvateľov okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany. Pracovníci úradu budú zároveň poskytovať poradenstvo k otázkam o zdravotnej neškodnosti pitnej vody zo zdrojov využívaných na individuálne i hromadné zásobovanie pitnou vodou v regiónoch. Záujemcom urobia bezplatný rozbor prinesených vzoriek vody na prítomnosť dusičnanov a dusitanov. Na laboratórnu analýzu je potrebné odobrať do čistých fliaš najmenej 0,5 litra vody. Vlani doniesli záujemcovia 527 vzoriek vody, čo bolo asi o 30 viac ako v roku predtým.

Záujem o testovanie vody stúpa

Skúšobné laboratórium Tavosu bude otvorené v piatok v Piešťanoch na Bratislavskej ceste 3558 (areál čistiarne odpadových vôd), vzorky preberú od 7. do 12. hodiny. V Trnave je to v podateľni na Ulici Fraňa Kráľa č. 1 do 10. hodiny. Podmienkou Tavosu je objem vzorky od 0,2 do 0,5 litra v čistej sklenenej nádobe, naplnenej vzorkou vody po okraj. Nádoba musí byť opatrená štítkom s údajmi o mieste odberu, zdroji vody, teda či ide o studňu kopanú, vŕtanú alebo artézsku, prameň, prípadne o hĺbke zdroja, a musí tam byť uvedený telefónny kontakt. Pred samotným odberom vzorky je potrebné vypustiť dostatočný objem vody (najmenej 2 minúty) do odstránenia prípadného zákalu a až následne naplniť vzorkovaciu nádobu. Vodu treba odobrať v deň jej doručenia na rozbor.

Výsledky skúšok budú počas týždňa uvedené na webovej stránke www.tavos.sk, kde pri čísle vzorky budú uvedené hodnoty príslušných ukazovateľov. Výsledky skúšok si môže zákazník zistiť aj telefonicky na číslach 033/59 66 301 a 033/59 66 302. Skúšobné laboratórium Tavos protokoly o skúškach vydávať nebude. Vlani doniesli záujemcovia 1059 vzoriek vody. Medziročne sa počet zvýšil zhruba o 150. Informovali o tom obe inštitúcie na svojich webových stránkach.