Regióny Trnava Top

OBROVSKÁ STRATA Zomrel fenomenálny SPISOVATEĽ, jeho tvorbu poznajú všetci! Posledné dojímavé slová

Ilustračná foto. Zdroj: zoznam.sk

SEREĎ – Veľmi smutná správa zasiahla slovenskú čitateľskú verejnosť. Na svoj posledný odpočinok sa pobral spisovateľ Ján Navrátil. Mnohým sprestroval detstvo svojimi výnimočnými knihami, ktoré tu po ňom zostanú. Slová na rozlúčku mu zanechali kolegovia i čitatelia.

Tragická správa zasiahla slovenskú kultúru. Vo veku 89 rokov zomrel spisovateľ Ján Navrátil. Informáciu o jeho smrti uverejnil jeho kolega a kamarát Daniel Hevier v pondelok 19. februára: “Vo veku 89 rokov zomrel môj kolega a kamarát Ján Navrátil. Jeho knihy Cestovanie s orangutanom alebo Najmenší kolotoč na svete boli mojimi inšpiračnými zdrojmi v čase, keď som začínal písať pre deti. Janko, odpočívaj v pokoji.”

Spisovateľ Ján Navrátil pochádzal z rodiny lodníka. Základnú školu navštevoval v Seredi a odtiaľ pokračoval vo svojich štúdiách na gymnáziu v Galante. Vyštudoval slovenčinu a nemčinu na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, ako uvádza Spolok slovenských spisovateľov.

Po ukončení svojho vzdelávania pracoval ako učiteľ. Učil na stredných školách v Šuranoch (1959 – 1961) a v Galante (1963 – 1971). Od roku 1971 sa naplno venoval len literárnej tvorbe. Prvé verše pre deti uverejnil v časopisoch Ohník a Zornička. Neskôr si čitatelia mohli prečítať jeho verše v časopisoch Včielka a Slniečko. Jeho prvou zbierkou veršov bola kniha V záhradke a za záhradkou.

Smútok zasiahol nielen jeho rodinu, kamarátov, známych a priateľov, ale aj čitateľov. “To je smutná správa. Jeho básničky som milovala a už ich čítava aj môj syn. Nech odpočíva v pokoji,” napísala so smútkom v srdci Lýdia. “Vďaka za krásne knihy pre deti, pán Navrátil. Ešte mnohým deťom prinesú radosť,” napísala slová vďaky Beata.