Regióny Trnava

Okrem zamilovaých má sviatok aj knižnica. V Trnave ju otvorili pred 95 rokmi

Trnavská knižnica má 95 rokov. ZDROJ: pixabay

TRNAVA – Knižnica Juraja Fándlyho  v Trnave sa pri príležitosti 95. výročia otvorenia rozhodla ponúknuť všetkým záujemcom vždy 14. deň v každom mesiaci roka 2022 bezplatnú registráciu alebo bezplatné predĺženie členstva. Prvýkrát môžu návštevníci využiť túto službu práve dnes, na sviatok svätého Valentína, informoval riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič.
     

 

Knižnica Juraja Fándlyho na celý rok, ktorý je zároveň 70. výročím založenia Okresnej ľudovej knižnice v Trnave, pripravuje viacero podujatí a darčekov. Jedným z nich je bezplatné doručovanie kníh pre ľudí nad 65 rokov a zdravotne znevýhodnených registrovaných čitateľov k nim domov či viaceré stretnutia s tvorcami. Najväčším by malo byť postavenie letnej čitárne vo dvore knižnice v hodnote 315 000 eur, ktoré vynaloží zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj.

Verejná knižnica mesta Trnava začala písať svoju históriu po dlhoročných prípravách v budove Adalbertína, súčasti komplexu bývalej Trnavskej univerzity. „Knihovníkom sa stal odborný učiteľ Eugen Rott, ktorý absolvoval trojtýždňový knihovnícky kurz, odkiaľ sa vrátil s titulom štátneho knihovníka,“ povedala Ľubica Malá z Knižnice Juraja Fándlyho. Aj keď knižnica od začiatku svojej existencie zápasila s nedostatkom finančných prostriedkov a mesto neposkytovalo dostatok peňazí na nákup kníh a ani priestory neboli postačujúce, už v roku 1931 vykazovala najviac čitateľov na Slovensku (spolu 1 433). V súčasnosti sídli v objekte, ktorý pôvodne architekt Michal Milan Harminc projektoval pre Slovenskú hospodársku banku, má vyše sto rokov a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Knižnica Juraja Fándlyho je najväčšou verejnou knižnicou v kraji, ponúka 215 000 knižných titulov, hudobnín, zvukových, audiovizuálnych a elektronických dokumentov. Každý rok registruje takmer 10 000 používateľov rôznych  vekových skupín a viac ako 130 000 návštevníkov. Virtuálne navštívi knižnicu a jej katalóg ročne okolo 300 000 záujemcov. Poskytuje rad služieb a súčasne priebežne pracuje aj na modernizácii svojho interiéru. „Pre širokú verejnosť a záujmové skupiny pripravujeme kultúrno-spoločenské a vzdelávacie podujatia, stretnutia so spisovateľmi, básnikmi, prekladateľmi, ilustrátormi. Pre deti a mládež robíme programy na podporu čítania, vyučovacie hodiny informačnej, literárnej i hudobnej výchovy, besedy a prezentácie,“ doplnila Malá.