Regióny Trnava Skalica

Proti zvyšovaniu daní rozbehli v Skalici petíciu. Daň za rodinné domy a byty v Skalici by podľa zverejneného návrhu mala vzrásť o 51 percent

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

SKALICA – Petíciu proti zvyšovaniu miestnych daní môžu od dnešného dňa podporiť obyvatelia Skalice. Radnica navrhuje zvýšenie dane z nehnuteľnosti o 21 až 51 percent, v prípade dane zo stavieb na podnikanie v rekreačnej oblasti Zlatnícka dolina až o 140 percent. Petícia je adresovaná vedeniu mesta a mestskému zastupiteľstvu, ktoré bude o nových sadzbách miestnych daní rozhodovať 11. decembra.

 

Ak by všeobecne záväzné nariadenie s novými sadzbami poslanci schválili, Skaličania by za rodinné domy a byty platili 40 namiesto súčasných 27 centov za meter štvorcový plochy, podnikatelia za priestory na podnikanie 3,49 eura namiesto 2,33 eura za meter štvorcový, v Zlatníckej doline až 4 eurá za metr štvorcový. Vyššie by podľa zverejneného návrhu, ktorý môže verejnosť pripomienkovať, mali byť aj niektoré ďalšie dane.

„Zvyšovanie miestnych daní je len ďalšou záťažou pre obyvateľov mesta Skalica, ktorým sa v poslednej dobe už zvýšili životné náklady ostatným zdražovaním služieb v meste, čo negatívne ovplyvňuje ich rodinné rozpočty. Podľa nám dostupných informácií zvyšovanie daní nie je nutné, pretože mestský rozpočet bol schválený s prebytkom,“ zdôvodňuje petíciu jej autor Tomáš Bucha. Podľa neho by sa Skalica efektívnym hospodárením a transparentným nakladaním s majetkom mohla zvyšovaniu daní vyhnúť. Vo zverejnenom návrhu rozpočtu na rok 2020 nie je zvýšenie miestnych daní zahrnuté.

Dane chcú zvýšiť viacerí

Primátorka Skalice Anna Mierna návrh na zvýšenie daní v pozvánke na pracovné rokovanie poslancov vysvetlila nárastom osobných nákladov v školských zariadeniach a na mestskom úrade a navýšením minimálnych miezd, čím vznikne medziročný rozdiel v rozpočte vo výške približne 700-tisíc eur. Nárast príjmu Skalice z podielových daní v roku 2020 Mierna predpokladá na úrovni 100-tisíc eur.

Podľa prezidenta Únie miest Slovenska Richarda Rybníčka navrhuje na budúci rok zvýšenie dane z nehnuteľnosti a poplatkov až 95 členských miest tejto organizácie. Informoval o tom po rokovaní prezídia. Dôvodom je zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, valorizácia platov pedagogických a nepedagogických pracovníkov, ale aj zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur.