Regióny Trnava

Šesť kamenných kufrov na námestí v Šamoríne pripomenie povojnové vysídľovanie

Zdroj: samorin.sk

ŠAMORÍN – Najskôr na november minulého roka, potom na polovicu apríla a aktuálne na niektorý z letných mesiacov preložili pre pandémiu slávnostné odovzdanie nového Pamätníka vysťahovaným Maďarom v Šamoríne. Dielu sochára Györgya Lipcseyho dominuje šesť kamenných kufrov rôznych veľkostí. Informoval o tom za iniciátora projektu, občianskeho združenia Somorja Hangja – Vox Samariae (Hlas Šamorína) János Méry.

 

“Hlavným cieľom projektu bola revitalizácia námestia oproti Kaplnke sv. Damiána a osadenie pamätníka,” uviedol Méry. Po roku 1945 na základe Benešových dekrétov bolo zo Slovenska vysťahovaných 160-tisíc maďarských obyvateľov, medzi nimi, ako dodal, aj viac ako 1000 Šamorínčanov. “Na ich spomienku sme iniciovali vytvoriť pamätné miesto,” povedal.

Vznik pamätníka podporili občania vo verejnej zbierke, miestna samospráva i Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom participatívneho rozpočtu. Zbierka na obstaranie diela vyhlásená vedno s viacerými občianskymi združeniami trvala v rokoch 2017 až 2019, vyzbieralo sa viac ako 5000 eur. “Pamätník sme objednali u Györgya Lipcseyho, laureáta Munkácsyho ceny, s ktorým sme už dlhšie obdobie spolupracovali. Šesť kufrov váži spolu niekoľko ton, najťažší z nich dosahuje hmotnosť až okolo 750 kilogramov. Na osadenie sme spoločne so samosprávou mesta Šamorín, ktorá v plnej miere podporovala naše aktivity, vybrali malé námestíčko oproti nedávno obnovenej kaplnke. Samotné stavebné práce sme začali vo februári v roku 2020 a v danom roku sme aj úspešne pomocou dobrovoľníkov dokázali revitalizovať priestor,” informoval Méry. V participatívnom rozpočte Trnavského samosprávneho kraja získali ďalších 5000 eur, ktoré využili na potrebné stavebné práce.

Pamätník vysťahovaným Maďarom v Šamoríne pozostáva z lavičky, skulptúry kufrov a kandelábra, v okolí s trávnikom a nižšou vegetáciou. Méry doplnil, že priestor bol do obnovy zanedbaný, aj touto cestou sa rozhodli skultúrniť túto časť mesta. Vznikne tak podľa zámeru občianskeho združenia aj priestor na stretávanie sa občianskych komunít.