Regióny Trnava Top

SMUTNÁ SPRÁVA pre slovenskú atletiku: ZOMREL významný tréner, jeho syn sa stal majstrom Európy

Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

TRNAVA – Svet prišiel o legendu v slovenskej atletike. Včera 5.1. zomrel významný tréner Libor Charfreitag, ktorý získal štyrikrát ocenenie Tréner roka. Jeho syn sa stal majstrom Európy. Svoj boj však prehral a zomrel vo veku nedožitých 75 rokov. Informuje o tom portál atletika.sk.

 

Libor sa narodil v Ústí nad Orlicí 27. apríla 1947. Svoj život zasvetil športu vďaka čomu patril v závere 60. a v 70. rokoch minulého storočia k popredným slovenským vrhačom. Jeho osobný rekord je ho diskom 47,50 a hod kladivom 52,04. S atletikou začal v Sokole Žambert, avšak neskôr sa stal členom Jiskry Ústí nad Orlicí, Považana a Dukly Nové Mesto nad Váhom, LIAZ Jablonec. Od roku 1971 však zavítal do trnavskej Slávie, ktorej ostal päť desaťročí verný.

Jeho najväčším úspechom je však trénovanie vlastného syna Libora, ktorý je prostredný z jeho troch detí. “Libor Charfreitag mladší sa aj vďaka otcovi, ktorý ho zaučil do tajov hodu kladivom a dohliadal na jeho prípravu až do skončenia jeho kariéry, stal v roku 2010 v Barcelone majstrom Európy a tri roky predtým v Osake 2007 získal bronz na svetovom šampionáte. Charfreitag starší doviedol svojho jediného syna na juniorské MS 1996 v Sydney, kde skončil na 13. mieste, keď mu postup do finále ušiel o 26 cm. V tom istom roku prvý raz prekonal aj slovenský rekord (66,82 m),” informuje o tom portál atletika.sk.

Zomrel významný tréner.
Zomrel významný tréner. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Ako ďalej dodali, “jeho výkony si všimli skauti amerických univerzitných tímov a ponúkli mu možnosť študovať na prestížnej Southern Methodist University v Dallase. Výborné podmienky v kombinácii s dobrými základmi získanými z otcových tréningov v Trnave využil Libor mladší na prienik do absolútnej svetovej kladivárskej špičky.”

Na jeho úspechoch má veľkú zásluhu samozrejme jeho otec, ktorý ho k hodu kladivom priviedol a naďalej ho trénoval aj keď bol v USA. Vždy po návrate sa spoločne venovali tomuto športu. Libor Charfreitag však trénoval aj ďalšie významné športovkyne ako diskársku rekordérku Slovenskej republiky Gabrielu Hanulákovú či ďalšiu výbornú diskárku Ivonu Holubovú-Tomanovú. Taktiež aj oštepára Mariána Bokora, ktorý sa v roku 2000 kvalifikoval na olympijské hry v Sydney. Jeho rukou však prešlo mnoho nádejných športovcov, ktorí získali rôzne ocenenia. Žiaľ Libor Charfreitag starší sa v stredu 5. januára 2022 pobral na večnosť a zomrel vo veku 74 rokov.