Regióny Šport Trnava Top

Spartak Trnava reaguje na vyhlášku hygienikov: Derby so Slovanom bude bez divákov!

Futbalisti Spartaku Trnava sa tešia z víťazstva nad Slovanom Bratislava na Tehelnom poli. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

TRNAVA – Nedeľný šláger 7. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa odohrá bez divákov. Prázdne tribúny Štadióna Antona Malatinského budú aj napriek tomu, že Úrad verejného zdravotníctva povolil od utorka 27. apríla účasť limitovaného počtu fanúšikov na zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach. Na tradičné derby, v ktorom môže Slovan v prípade víťazstva spečatiť zisk titulu, by ich po splnení prísnych podmienok mohlo prísť 2000.

 

Po zverejnení vyhlášky o návrate fanúšikov na tribúny sa začali ozývať kritické hlasy zo strany športových klubov. Na prísne podmienky reagoval aj klub Spartak Trnava. Po podrobnom oboznámení sa s aktuálnymi podmienkami, ktoré musí potenciálny divák splniť pred vstupom na futbalový zápas, musíme skonštatovať, že z nášho pohľadu ako organizátora zápasu sa nič nemení a najbližší zápas Spartak Trnava – Slovan Bratislava bude bez divákov,” uvádza sa v stanovisku trnavského klubu. “Prvotný optimizmus zo správ o návrate fanúšikov na tribúny vystriedalo sklamanie, ktoré najlepšie charakterizuje súčasnú situáciu. Každý súdny človek si po preštudovaní vyhlášky a jej štvrtého paragrafu musí uvedomiť, že podmienky, za akých by mal divák umožnený vstup na stretnutie sú nespravodlivé a v praxi takmer nezrealizovateľné,” dodáva FC Spartak Trnava.

 

Futbalisti Spartaku Trnava (v červeno-čiernom) vyhrali vo fortuna lige nad Slovanom Bratislava na Tehelnom poli. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Návrat fanúšikov na štadióny je pre nové podmienky nemožný. Tvrdými kritikmi sú futbalisti aj basketbalisti

Za diskriminačné klub považuje, že sa diváci musia preukázať negatívnym výsledkom PCR/LAMP testu nie starším ako 36 hodín a negatívnym výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín. “A to v čase, keď do väčšiny obchodných prevádzok stačí 7 resp. 14-dňový test a na bohoslužbu sa dá ísť úplne bez testu. Považujeme to za diskriminačné. Rovnako nepochopiteľné je ignorovanie tej časti populácie, ktorá je zaočkovaná alebo v ochrannej dobe po prekonaní ochorenia COVID-19. Ako chceme docieliť vyšší záujem o vakcináciu populácie, ak zaočkovaní nebudú mať ani len tú minimálnu výhodu, že sú oslobodení od testovania?” pýta sa klub. “Ak by sa napokon aj našlo zopár jedincov, ktorí by boli ochotní vynaložiť nezanedbateľné finančné prostriedky a podstúpiť tortúru testovania, tak v súčasnom období, keď v Trnave v nedeľu nefungujú odberné miesta a spoliehať sa to, či laboratóriá stihnú spracovať prípadné výsledky PCR testov, sa javí ako nezrealizovateľné. Vo svetle týchto informácií vnímame aktuálne platné nariadenia za neprijateľné a aj týmto spôsobom by sme chceli vyzvať príslušné kompetentné orgány o prehodnotenie daného stavu a prispôsobenie podmienok návratu fanúšikov na exteriérové štadióny podľa porovnateľných pravidiel v iných sférach spoločenského života,” uvádza sa v stanovisku Spartaka.

O čo ide?

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí, od utorka 27. apríla sa budú môcť vrátiť na tribúny fanúšikovia v zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach. Počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, maximálne môže pustiť 2000 fanúšikov v exteriéri a 1000 v interiéri. Zápasy môžu v dejisku sledovať iba diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, nie starším ako 36 hodín a zároveň s výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín. Únia ligových klubov nepovažuje aktuálne podmienky návratu fanúšikov na tribúny športových zápasov za aplikovateľné v reálnych podmienkach. Vníma ich ako usmernenia určené pre pilotný projekt, v spoločnom stanovisku s klubmi Fortuna ligy poukázali na vysoké náklady súvisiace s testovaním, ktoré sú v kontexte s ďalšími opatreniami z dlhodobého hľadiska nepriechodné.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva