Regióny Trnava

V Šamoríne bude spojená škola s gymnáziom a ZŠ vyučovacím jazykom slovenským

V Šamoríne bude spojená škola s gymnáziom a ZŠ vyučovacím jazykom slovenským. Ilustračné foto. ZDROJ: FB

ŠAMORÍN – Od nasledujúceho školského roka začne v Šamoríne v objekte Gymnázia M. R. Štefánika fungovať spojená škola. Bude pozostávať z dvoch organizačných zložiek – gymnázia a základnej školy  s vyučovacím jazykom slovenským. Zriadenie schválili poslanci Trnavského samosprávneho kraja na svojom stredajšom rokovaní v Trnave.

 

Kraj ako zriaďovateľ spojenej školy takýmto spôsobom vyriešil podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča dlhodobý problém a zabezpečil podmienky na základné vzdelávanie sa detí v slovenskom materinskom jazyku. Tie pre nedostatok voľných miest v základných školách priľahlých obcí Šamorína museli za vzdelaním cestovať, prípadne navštevovať školy s iným ako materinským jazykom.

Potvrdila to vo svojom vystúpení pred poslancami aj matka dieťaťa Lenka Žárová z Iniciatívy BKZ. “Pred zápisom do škôl sme v minulých rokoch dostávali množstvo správ od rodičov, pretože nemali kam umiestniť svoje deti. Týkalo sa to najmä detí z obcí Trnávka, Báč, Rohovce, Holice, Macov, Blatná na Ostrove a Horný Bar. Teraz sme vďaka pomoci Trnavského samosprávneho kraja zavŕšili niekoľkoročnú snahu o vytvorenie spádovej školy pre naše deti. Uľahčí to situáciu mnohým rodičom zo Šamorína a okolia,” uviedla.