Regióny Trnava Top

VEĽKÉ PÁTRANIE po 13-ročnom chlapcovi: Nechal list na rozlúčku, hodiny strachu pre vysvedčenie

Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi.
Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi. Zdroj: Facebook/Záchranný Systém Západ

TRSTÍN – Len pred pár hodinami zverejnila HAKA veľké pátranie po 13-ročnom chlapcovi, ktorý sa nevrátil domov. Svojim blízkym nechal len list na rozlúčku. Akcia dopadla úspešne, prezradili šokujúci dôvod úteku.

 

Len 13-ročný chlapec Tomáš sa rozhodol utiecť z domu a nechať list na rozlúčku. Okamžite po ňom začali v okolí Smoleníc a Trstína pátrať členovia tímu HAKA. Po ich dlhej no úspešnej práci spolu v súčinnosti s políciou sa im malého chlapca podarilo vypátrať. “Náš kolega Dominik našiel nezvestného 13 ročného  Tomáša,“ informujú o tom na sociálnej sieti.

Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi.
Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi. Zdroj: Facebook/Záchranný Systém Západ

Podarilo sa im dokonca zistiť dôvod, prečo to malý chlapec urobil. Tomáša, ako každého ďalšieho študenta, čakalo polročné vysvedčenie. Chlapec však mal strach svoje známky ukázať a “bál následkov za svoje vysvedčenie,” poznamenali členovia tímu HAKA.

Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi.
Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi. Zdroj: Facebook/Záchranný Systém Západ

Rozhodol sa preto vyriešiť svoj strach najlepšie ako vedel a ušiel z domu s tým, že blízkym nechal len list na rozlúčku. Pátracie tímy však po ňom začali okamžite pátrať. “Nezvestnosť Tomáša sa dostala k nám aj ku kolegom zo  Záchranný Systém Západ. Ty zmobilizovali  svojich kolegov a aj partnerov . Výsledkom pátrania je nájdený Tomáš ktorého po ceste na pátračku našiel Dominik z organizácie SARTEAM.”

Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi.
Veľké pátranie po 13-ročnom Tomášovi. Zdroj: Facebook/Záchranný Systém Západ

Členovia tímu HAKA sa rozhodli apelovať na rodičov. V období pred vysvedčení totiž pátrajú po mnohých stratených deťoch. “Bohužiaľ v tejto dobe sa k podobným útekom uchyľuje veľa detí.” Žiadajú preto rodičov o citlivý prístup ku svojim ratolestiam, “necitlivý prístup by mohol mať za následok tragédie, o ktoré žiadny dobrý rodič rozhodne nestojí.  Všeobecne platí, že vysvedčenie dieťaťa je aj výsledok rodičov a ich spolupráce na vzdelávaní ratolesti .”

Rodičia by známky mali začať riešiť skôr

Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková pre zoznam.sk uviedla, že ” polročné vysvedčenie je pre dieťa stres, lebo musí doma preukázať ako pracovalo. Stretávame sa s tým, že deti dlhodobo neriešia svoje výsledky, ale vtedy práve naozaj sa musia postaviť voči tomu rodičovi a prezentovať ich. Tým pádom buď sa snažia to vysvedčenie neukázať, alebo nejakým spôsobom sa snažia vyhnúť tej situácii a vyhnutím je práve to, že ujde z domu alebo nepríde domov.”

Rodičom psychologička radí, aby vysvedčenie svojich detí riešili už oveľa skôr. “Koniec toho školského roka, polroka, je aj v decembri a niečo v tom januári a začať riešiť ako to vyzerá s ich vysvedčením, aké známky tam asi dieťa má, ak to nekontrolujú priebežne.”

Ako ďalej dodala, je tiež dôležité sa s dieťaťom porozprávať, čo môže ešte zlepšiť. Napríklad v priebehu dvoch týždňov pred tým hodnotením. Prípadne mu pomôcť vytvoriť nejaké príležitosti napríklad požiadať učiteľa, aby mu dal prácu naviac alebo niečo podobné. To znamená, aby dieťa mohlo ešte zlepšiť svoje výsledky. Keď dieťa príde s vysvedčením, určite nereagovať hnevom, krikom skôr porozumením. Prípadne si nastaviť ďalšie ciele na obdobie. To znamená, že čo by si mohol do konca roka zlepšiť. Zo dva predmety o jeden dva stupne maximálne. Rodič by nemal predpokladať, že keď dieťa má z nejakého predmetu 3 alebo 4, že to dokáže zlepšiť na 1.”

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sa taktiež rozhodlo apelovať na rodičov a na svojej sociálnej sieti zverejnili 5 základných pravidiel, ako pohodovo zvládnuť vysvedčenie.

  1. Vysvedčenie je aj výsledkom spolupráce dieťaťa, pedagóga a rodiča.
  2. Známky nehovoria nič o tom, aké šikovné je vaše dieťa.
  3. Dajte najavo dieťaťu, že ho máte radi a podporujte ho bez ohľadu na vysvedčenie.
  4. Neporovnávajte svoje dieťa s inými, ani so svojimi vlastnými očakávaniami.
  5. Každé dieťa je výnimočné v niečom inom.
Odporúčanie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Odporúčanie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Zdroj: Facebook / Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR