Regióny Trnava Top

VIDEO OBROVSKÁ TRAGÉDIA Do mladého páru pred dovolenkou vrazilo auto! Roman zomrel, Laure poškodilo aj mozog

Laura (21) je jediná preživšia zrážky, ktorá si vyžiadala životy oboch šoférov (†25,†73). Zdroj: ADELI Medical Center, Hasiči ČR

PIEŠŤANY – Laurin (21) príbeh trhá srdce. Spolu so svojím priateľom sa chystali na vytúženú dovolenku do Thajska, na ktorú si zarobili. Plány im ale v decembri prekazila nehoda, ktorá sa im stala na ceste v Holýšove v Česku, kde do nich narazilo protiidúce auto. Laura teraz potrebuje pomoc.

Do Laury a jej priateľ Romana narazil 73-ročný senior, ktorý s autom prešiel do protismeru. Jej priateľ Roman (†25) šoféroval auto a po nehode v ňom ostal zakliesnený. Hoci sa ho po vyslobodení z auta pokúsili resuscitovať, nehodu neprežil. Na mieste zomrel aj druhý šofér (†73), uviedol vtedy portál Krimi-plzen.cz.

Laura síce ako jediná tragickú nehodu prežila, ale vo svojich 21 rokoch prišla nielen o milované partnera. Vianoce prežila v umelom spánku a jej prebudenie po 12 dňoch nebolo najjednoduchšie. “Ľavá časť tváre si to odniesla najviac. Zlomený očný oblúk, lícna kosť, sánka, kostičky pri spánku, Laura oslepla na ľavé oko. Plus poranenie mozgu, prerušené nervy – o prognózach sa preto ťažko hovorí. Motorika na ľavej strane znefunkčnená. „Bola ako bábika, nič nedokázala, ale žila, to bolo hlavné,“ hovorí mama Gabika pre Adeli nadáciu.

Liečba bude dlhá

Matka musela odísť z práce a hľadať pre svoju dcéru možnosti na vyliečenie. Z nemocnice ju previezli do Adeli Medical Centra v Piešťanoch. Laura tam začala napredovať míľovými krokmi. Hoci jej terapie dávajú zabrať, teší sa na každú ďalšiu, túži sa totiž, čo najskôr postaviť na nohy. “Po týždni už s obmedzenou stabilitou prešla pár krokov, vozík je ale stále na dlhšie trasy potrebný, „akýkoľvek pád by ju mohol vrátiť späť. Tvár má zvnútra pozošívanú, ešte je všetko stále čerstvé,“ uvádza.

V centre Laura začala napredovať po fyzickej stránke a upravila sa jej aj psychika.  „Všetko ide ruka v ruke aj s ľudským prístupom, lekári a terapeuti, ale vlastne všetci zamestnanci sa pacientovi venujú na sto percent. Psychicky Laura pookriala o dvesto percent,“ hovorí mama Gabika.

Laura sa vrátila mentálne späť, potrebuje pomoc

Napriek tomu, že Laura napreduje, jej plne uzdravenie ešte vyžaduje čas. Neurorehabilitácie bude potrebovať dlho, keďže Laura sa mentálne dostala na úroveň dvanásťročného dievčaťa. “Stratila logické myslenie, nechápe mnoho aj základných úkonov, odišla z nej empatia, ktorou pred nehodou doslova prekypovala. Je veľmi ľahko ovplyvniteľná druhými, čaká nás ešte dlhá cesta, ale veríme, že sa na ňu dostaneme,“ opisuje jej aktuálny stav mama.

Rodina túži po tom, aby Laura bola opäť samostatná mladá žena, ale na to potrebujú finančnú pomoc na nákladnú liečbu. Pomôcť jej môžete cez Klub Nadácie Adeli.